Ballina Bota ANALIZA/ Trump vs Biden: Trende krejtësisht të ndryshme drejt Shtëpisë së Bardhë

ANALIZA/ Trump vs Biden: Trende krejtësisht të ndryshme drejt Shtëpisë së Bardhë

Donald Trump dhe Joe Biden, dy kandidatë për presidencën e SHBA, shpesh vizitojnë të njëjtat vende, ndonjëherë në të njëjtën ditë, më pak se dy muaj para zgjedhjeve presidenciale, por kanë një qasje rrënjësisht të ndryshme ndaj votuesve amerikanë.

Demokratët dhe republikanët shkojnë në shtetet kyçe ku rezultati mund të përcaktojë fituesin përfundimtar, por ata e bëjnë këtë ndryshe.

Biden organizon tubime të vogla dhe Trump ngjarje të mëdha që shpesh shkelin masat lokale për të luftuar pandeminë e koronavirusit që ka marrë gati 200,000 jetë në Shtetet e Bashkuara.

Trump, presidenti i tanishëm 74-vjeçar i cili po lufton për të përsëritur fushatën e tij spektakolare që e solli atë në Shtëpinë e Bardhë në 2016, po performon pa maskë dhe nuk kujdeset për kërcënimin e virusit.

Biden respekton masat kundër përhapjes së virusit, mban një maskë në sallat kryesisht të zbrazëta ku ai flet kryesisht për shikuesit e televizionit.

Një qasje e tillë e ndryshme nuk ka gjasa të ndryshojë pesëdhjetë ditët e mbetura deri në zgjedhje.

Biden arriti të mërkurën në parkingun e Punëtorëve të Bashkuar të Automjeteve në qytetin e vogël Warren, pranë Detroitit, dhe menjëherë tha se ai respektonte masat lokale.

Nga ana tjetër, kjo është e paimagjinueshme për Trump, pasi  ai hyn në tubimet e tij pa maskë dhe shkel rekomandimet e autoriteteve shëndetësore. Kështu ndodhi martën në Karolinën e Veriut, ku ai u tall me kufizimet para një publiku të ngazëllyer.

“Trump nuk do të tronditet nga tubimet e mëdha”, tha Profesor Tobe Berkovitz, një ekspert i komunikimit politik në Universitetin e Bostonit. “Strategjia e tij është të jetë para syve të të gjithëve dhe ai i përmbahet kësaj,” shtoi Berkovitz.

Biden pranon se i mungon fushata tradicionale, por shton se mprehtësia e fjalimeve të tij do të kompensojë mungesën e audiencës në tubime.

Një fushatë qilarësh?

Berkovitz beson se ekipi rreth Biden – i cili do të bëhej presidenti më i vjetër në historinë amerikane në moshën 78 vjeç dhe kundërshtarët e të cilit shpesh pyesin nëse ai është i aftë mendërisht për këtë punë – po përdor kërcënimin e koronavirusit për të zvogëluar potencialin për ndërveprim spontan midis tij dhe audiencave.

“Sa më e madhe mburoja rreth tij, aq më mirë për të,” thekson profesori.

Kjo, megjithatë, “nuk është në favor të demokracisë” sepse kandidatët presidencialë duhet të përballen me votuesit e duhur dhe kjo “thjesht nuk ndodh”, shtoi ai.

Trump dhe anëtarët e fushatës së tij tallen me tubimet e Biden. Ata shpesh postojnë foto të fushatës së tij, si ajo kur ai ulej në kopsht i rrethuar nga një grusht votuesish. “Biden mund të mbajë një miting në qilar”, tha kohët e fundit zëdhënësi i fushatës Trump, Tim Murtaugh.

Por mbështetësit e Biden nuk janë të pakënaqur me qasjen e tij, pretendon Berkovitz.

Ai ende ka një avantazh të rëndësishëm ndaj Trump në shkallë kombëtare dhe një avantazh pak më të vogël në shtetet kryesore.

Shumica e amerikanëve mbështesin maskat ​​dhe masat e distancimit shoqëror, kështu që ndërsa strategjia e Biden “funksionon”, pse do të ndryshonte?, pyet Berkovitz.

Trump po arrin

Biden bën për tubimet e tij modeste duke vizituar një numër shtetesh dhe kështu nuk lejon që historia e “fshehjes” në qilarin e shtëpisë së tij në Delaëare të vijë në jetë, e cila theksohet vazhdimisht nga kundërshtarët e tij, thotë John Hudak, një analist në institutin Brookings Institution.

Megjithëse Trump dhe Biden kanë një fushatë krejtësisht të ndryshme, ata përfundojnë duke marrë një mbulim të barabartë mediatik, thekson ai.

“Eshtë e rëndësishme të kihet parasysh se Biden nuk është ai që ndjek Trump, presidenti është ai që duhet të kapë Biden,” shton Hudak.

Me shembullin e tij të pajtueshmërisë, Biden tërheq votues të pavarur dhe progresivë që e mbështesin fuqimisht.

“Shumë republikanë qeshin me këtë”, përfundon Hudak, “por shumë amerikanë do ta shohin atë dhe do të arrijnë në përfundimin se Biden po sillet si ata.” /tesheshi