Ballina Bota Mbijeton çifti që transmetoi live imazhet më të afërta të shpërthimit të...

Mbijeton çifti që transmetoi live imazhet më të afërta të shpërthimit të Bejrutit (VIDEO)

Një çift libanez transmetoi shpërthimin e Bejrutit drejtpërdrejt nga ballkoni i tyre, i vendosur afërsisht 600 metra nga ku filloi katastrofa. Imazhet, të shpërndara përmes rrjetit social, mund të ishin më të afërtat e publikuara deri më tani.

Ndërsa filmonin, Imad Khalil dhe Lina Alameh besuan se një aksident kishte ndodhur në portin e kryeqytetit libanez. “Sa fatkeqësi, le të shpresojmë se asgjë nuk i ka ndodhur askujt […] le të shpresojmë se askush nuk është lënduar,” komentoi gruaja në pjesën e parë të transmetimit.

Më vonë, Lina dyshon se diçka nuk është në rregull dhe i kërkon Imadit të hyjë në apartament dhe të mbyllë dritaret. “Të lutem hyr”, përsërit ajo me këmbëngulje.


Sidoqoftë, pasi regjistroi zjarrin për disa minuta, ndodhi një shpërthim, vala goditëse e të cilit i përplasi brenda shtëpisë, duke shkatërruar dritaret dhe disa struktura aty pranë.
Ata humbën vetëdijen dhe u plagosën rëndë. Sidoqoftë, ata arritën të mbijetojnë pasi u transferuan në spital dhe iu nënshtruan disa orë operacionit për shkak të numrit të madh të prerjeve që pësuan në pjesë të shumta të trupit. TETOVA NEWS

«Faleminderit të gjithëve, kudo, për të gjitha mesazhet. Unë dhe Lina jemi duke u rikuperuar mirë ”, postoi Imad në mediat sociale pranë një fotografie të çiftit në shtretërit spitalor.
Shpërthimet në kryeqytetin e Libanit kanë lënë të paktën 154 të vdekur, rreth 5,000 të plagosur si dhe rreth 300,000 njerëz të pastrehë për shkak të dëmeve të mëdha materiale.