Ballina Kronika DETAJET/ Gruan ia K Ë R C Ë N U A N...

DETAJET/ Gruan ia K Ë R C Ë N U A N me A R M Ë: Si iu V O DH Audi Q5-a shqiptarit nga Maqedonia e Veriut me pushime në Durrës

Detaje të reja mësohen sa i takon ngjarjes që solli ditën e sotme arre*stimin e tre personave, të cilët grab*itën një shqiptar nga Maqedonia e Veriut, me banim në Zvicër (pasaportë zviceriane).

Personat në fjalë vodhën nën kërc*ënimin e ar*mës, automjetin luksoz “Audi Q5” të B.F., 33 vjeç dhe 6000 franga.

B.F. e kishte lënë makinën ndezur te Shkëmbi i Kavajës, para një marketi dhe u fut brenda këtij të fundit. Bëhet e ditur se brenda në makinë ndodhej gruaja e tij.

Dy prej personave të arre*stuar shkuan dhe e zbritën gruan nga mjeti pa dhu*në, pasi ajo u tre*mb kur pa ar*mën të drejtuar para saj. Grab*itësit janë me prec*edentë të theksuar kri*minalë në fushën e kri*meve ndaj personit dhe në fushën e vje*dhjes së pronës.

Bëhet fjalë për K. R., 33 vjeç, banues në Durrës, i dën*uar më parë për veprat pen*ale “Vjed*hja” dhe “Vr*asje në rrethana të tjera cilësuese” mbetur në ten*tativë, pasi në vitin 2013, në qytetin e Vlorës, ka tentuar të vr*asë me mjet pre*rës (thi*kë), shtetasin S. P. dhe ka pla*gosur me thi*kë shtetasin Sh. D.

Po kështu H. S., 40 vjeç, banues në Durrës, i dë*nuar në Itali për veprën pen*ale “Vr*asja” dhe në Shqipëri për veprat pen*ale “Vje*dhja” dhe “Ar*mëmbajtja pa le*je”. Pas grab*itjes, ata janë larguar me shpejtësi në drejtim të Kavajës ku kanë kërkuar ndihmën e shtetasit G. D., 42 vjeç, banues në Durrës për t’i ndihmuar që të fshihnin makinën pasi po i ndi*qte Policia.

Dy shtetasit, për t’i shpëtuar Policisë, kanë bra*ktisur mjetin dhe janë larguar, por janë kapur bashkë me shtetasin G. D., pas ndj*ekjes dhe punës profesionale të kryer nga shërbimet e Policisë.

Gjatë operacionit shërbimet e Policisë seku*estruan në cilësinë e provës materiale automjetin e shtetasit B. F., si dhe po punohet për gjetjen e shumës së fra*ngave të vjedhura nga dy shtetasit e arre*stuar.

Materialet i kaluan Prok*urorisë së Rrethit Durrës, për veprime të mëtejshme.