Ballina Top Lajm A do të udhëtonit gjysmën e botës me autobus? Ky mjet i...

A do të udhëtonit gjysmën e botës me autobus? Ky mjet i ri do të përshkojë 18 vende për 70 ditë

Kompania e ekspeditës Adventures Overland shpreson që ju do t’i thoni po udhëtimit të saj të ri të organizuar me autobus, i cili do të transportojë udhëtarët nga metropoli indian i Delhit në kryeqytetin britanik të Londrës – pa përfshirë asnjë aeroplan.

I përshkruar si “shërbimi i autobusit të parë i hop-on / hop-off-it” midis dy destinacioneve, do të transportojë 20 pasagjerë në një autobus luksoz të modifikuar, frymëzuar pjesërisht nga autobusët Hippie Trail që përshkroi botën në vitet 1950 dhe vitet 1960.

Autobusi do të përshkojë 18 shtete për një periudhë prej 70 ditësh, me pasagjerë të mrekulluar në pagodat e Mianmarit, duke ecur në Murin e Madh të Kinës dhe duke bredhur nëpër qytete historike duke përfshirë Moskën dhe Pragën.

Adventures Overland u themelua nga sipërmarrësit dhe udhëtarët entuziastë Tushar Agarwal dhe Sanjay Madan. Agarwal thotë CNN Travel se ideja u frymëzua nga një udhëtim i pabesueshëm solo nga Londra në Delhi që ai bëri në vitin 2010. “Ishte një udhëtim absolutisht fantastik,” thotë ai.

Që nga themelimi i Adventures Overland, Agarwal dhe Madan kanë organizuar tre ekspedita nga India në Londër, në të cilat udhëtarët sjellin veturat e tyre dhe udhëtojnë në një autokolonë. Dyshja ka organizuar gjithashtu udhëtime përmes Islandës me dëborë dhe mbi liqenet e ngrira në Rusi.

Ata kanë pasur disa përvoja të pabesueshme, por Agarwal dhe Madan ishin të etur të bënin diçka pak më ndryshe me ekskursionin e tyre të fundit.

“Ka shumë njerëz, udhëtarë, të cilët duan të provojnë këto udhëtime në tokë, por ata nuk duan të ngasin makina,” thotë Agarwal. “Kështu, ne erdhëm me idenë për të organizuar një autobus në të cilin njerëzit mund të ulen të qetë dhe të shkojnë në udhëtime në distanca të gjata. Dhe kështu lindi ideja e autobusit për në Londër.”

Udhëtimi përurues i autobusit në Londër është vendosur të bëhet në mes të vitit 2021, në pritje të kufizimeve të Covid.

“Koha më e mirë për të bërë këtë udhëtim është midis Prillit dhe Qershorit, sepse kjo është periudha kur moti është i favorshëm për të filluar udhëtimin nga India deri në Myanmar, dhe për të kaluar malet e larta të Kinës dhe Kirgistanit”, shpjegon Agarëal.

Ky udhëtim rrugor nuk vjen i lirë – Agarwal thotë se do të kushtojë rreth 20,000 dollarë, por ju mund të zgjidhni të bëni vetëm një pjesë të udhëtimit, e cila është e ndarë në katër pjesë.

Plus, ju mund të zgjidhni nëse doni të filloni në Mbretërinë e Bashkuar ose Indi – pasi autobusi të arrijë në Londër, pasagjerët e jashtëm do të udhëtojnë përsëri me ajër dhe automjeti do të kthehet prapa, duke nisur një udhëtim të kthimit me një grup të ri prej 20 udhëtarësh.

Agarwal premton se ky do të jetë ky udhëtimi i jetës, duke përshkruar se sa e jashtëzakonshme është të shihni pamjet që evoluojnë e ndryshojnë drastikisht përgjatë tërë rrugës. “Kjo është një lloj përvoje që mund të keni vetëm kur jeni duke bërë këto lloj udhëtimesh në tokë”, thotë ai.

Ai shton se pjesëmarrësit e kaluar në versionin e parë autonom të ekspeditës së Adventures Overland ishin të moshës nga 5 deri në 75 vjeç.

Që nga njoftimi i idesë, Agarwal dhe ekipi i tij janë përmbytur me mesazhe nga udhëtarët nëpër botë – rreth 40,000 njerëz janë regjistruar me interes deri më tani. “Ne prisnim një përgjigje të mirë, por nuk po prisnim një përgjigje si ajo që kemi marrë,” thotë Agarwal.

Për këdo që ëndërron të bashkohet me ekipin në aventurën 70-ditore, ai këshillon t’i afroheni aventurës me “një mendje të hapur” dhe “zemër të hapur”. “Është një udhëtim që ju ndryshon jetën, diçka që njerëzit do ta kujtojnë gjithmonë dhe ata do ta vlerësojnë atë përgjithmonë.”(CNN)