Ballina Koronavirusi SHBA-ja blen të gjithë furnizimin botëror të Remdesivir: Ilaçi i miratuar për...

SHBA-ja blen të gjithë furnizimin botëror të Remdesivir: Ilaçi i miratuar për trajtimin e COVID-19

Shtetet e Bashkuara kanë blerë gati të gjithë furnizimin botëror të Remdesivir, një nga dy ilaçet e provuara për trajtimin e COVID-19.

Ilaçi anti-viral i patentuar nga firma bioteknike Gilead me bazë në SHBA është e vetmja e aprovuar nga Agjensia Evropiane e Barnave (EMA) për të trajtuar pacientët me koronavirus.

Njoftimi nga Departamenti Amerikan i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS) nënkupton se autoritetet shëndetësore europiane mund të mos jenë në gjendje të marrin ndonjë furnizim deri në vjeshtë.

Autoritetet amerikane siguruan më shumë se 500,000 kurse trajtimi të ilaçeve deri në shtator, i cili “përfaqëson 100 përqind të prodhimit të parashikuar të Gileadit për korrikun (94,200 kurse trajtimi), 90 përqind të prodhimit në gusht (174.900 kurse trajtimi), dhe 90 përqind të prodhimi në shtator (232.800 kurse trajtimi) “, tha HHS në një deklaratë.

Remdesivir është zbuluar se ul kohën e shërimit për pacientët e shtruar në COVID-19, ata me infeksione më të rënda, nga 15 në 11 ditë. Efekti nuk u vërejt te pacientët me sëmundje të butë ose të moderuar.

“Në masën e mundshme, ne duam të sigurohemi që çdo pacient amerikan që ka nevojë për remdesivir mund ta marrë atë,” tha Sekretari i HHS Alex Azar.

“Administrata Trump po bën gjithçka që është në fuqinë tonë për të mësuar më shumë rreth terapive për shpëtimin e jetës për COVID-19 dhe sigurimin e qasjes në këto opsione për popullin amerikan,” shtoi ai.

SHBA është vendi më i prekur shumë në botë nga pandemia. Që nga e marta, ajo kishte regjistruar më shumë se 127,000 vdekje të lidhura me COVID dhe mbi 2.6 milion raste të konfirmuara.

Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjes infektive në SHBA, gjithashtu paralajmëroi të martën se raporti i rasteve të reja të vendit mund të rritet në 100,000 nëse Amerikanët nuk fillojnë pas rekomandimeve të shëndetit publik.

Ilaçi tjetër për të cilin është konstatuar se ka një efekt tek pacientët COVID-19 është dexamethasone, një steroid me kosto të ulët, të gjerë në dispozicion. I autorizuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar, zvogëlon numrin e vdekjeve në pacientët me dëmtim të rëndë deri në një të tretën, sipas studiuesve britanikë.

Sipas HHS, një kurs trajtimi me Remdesivir kërkon mesatarisht 6.25 shishe të ilaçit dhe kushton afro 3,200 dollarë. Ilaçi tashmë është aprovuar për përdorim në SHBA, Japoni dhe BE.

VIDEO bonus:
Loading...