Ballina Aktualitet Zekiri bashkë me bashkëshorten dhe fëmijën janë hospitalizuar në Klinikën Infektive

Zekiri bashkë me bashkëshorten dhe fëmijën janë hospitalizuar në Klinikën Infektive

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe ka folur sonte edhe për gjendjen shëndetësore të deputetit dhe nënkryetarit të LSDM, Muhamed Zekiri.

Ministri Filipçe theksoi se Zekiri, bashkëshortja dhe vajza e tyre tremuajshe po trajtohen në Klinikën Infektive në Shkup. Ai tha se ata janë në gjendje të mire shëndetësore, në formë stabile, por vetëm kanë temperaturë lartë.

Ministri shtoi se të gjitha kontaktet e Zekirit po testohen dhe se një pjesë e rezultateve janë të gatshme.

Zekiri ditë më parë bëri të ditur se ka dalur pozitiv me testin e koronavirusit dhe se pas kësaj ishte vetizoluar dhe se kishte nisur mjekimin në shtëpi, për shkak të gjendjes asimptomatike. (INA)

Мухамед Зекири и неговото семејство хоспитализирани, но се во добра здравствена состојба

Пратеникот и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири, неговата сопруга и ќерка се хоспитализирани во болница и тие се во добра здравствена состојба. Имаат стабилна форма на болеста само со висока температура, рече вечерва на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Одговарајќи на новинарско прашање каква е здравствената состојба на јавните личности кои беа во контакт со Зекири, и каква е неговота состојба и на неговото семејство, Филипче рече дека нема сознанија за други хоспитализирани, освен за Зекири.

Се тестираат луѓе во таа група, тој кластер. Дел од резултатите беа готови, дел од тие контакти кои Центарот за јавно здравје ги идентифиукуваше, не само за него, туку и за сите други семејства, четири-пет во таа општина, се делумно готови, а дел ќе бидат готови денеска и со тоа ќе се заокружи три четвртини од тој кластер во таа Општина, изјави Филипче.

VIDEO bonus:
Loading...