Ballina Aktualitet Qeveria vendos: Shkupi, Kumanova, Tetova dhe Shtipi në karantinë

Qeveria vendos: Shkupi, Kumanova, Tetova dhe Shtipi në karantinë

Shkupi, Kumanova, Tetova dhe Shtipi do të jenë në karantinë nga e enjtja në ora 21.00 deri të hënën në ora 05.00.
Këtë vendim e solli Qeveria pas propozimit të Komisionit për sëmundje infektive.

Duke filluar prej të premten dhe deri të hënën në karantinë do të jenë edhe qytetet e tjera por me orë të caktuar policore duke filluar nga ora 16.00 deri në ora 05.00 të ditës së nesërme.
Vendimi i këtillë sipas ministrit Venko Filipçe u soll për shkak se, sipas tij, kjo është mënyra e vetme për të vendosur në kontroll qytetet të vilat janë shndërruar në vatër të virusit korona.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe para pak çastesh në një prononcim për mesdiar ka bërë të ditur se Qeveria ka vendosur për rikthimin e orës policore në disa qytete të vendit ku numri i të infektuarve është më i madh.

Në komunat: Shkup, Sopisht, Tetovë, Tearcë, Zhelinë, Bogovinë, Bërvenicë, Jegunovcë, Kumanovë, Likovë, dhe Shtip ora policore do të aplikohet nga dita e enjte prej orës 21:00 deri ditën e hënë ora 05:00 e mëngjesit.

Në qytetet e tjera të vendit orë policore: të premten , të shtunën dhe të dielën do të aplikohet nga ora 16.00 e premte deri 05.00 e hënë.

Половина држава во карантин, нема одење на гробишта за Задушница

Од утре вечер во 21 часот до 5 часот во понеделник наутро се воведува полициски час во сите скопски општини, Куманово, Општина Липково, Штип, Тетово, како и во општините Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, одлучи владата на денешната седница, соопшти вечерва министерот за здравство Венко Филипче. Во сите останати градови, полициски час ќе има од утре во 21 часот до петок во 5 часот наутро, додека во останатите денови ќе почнува од 16 часот до 5 часот наутро. Се забранува и посета на гробишта во цела Македонија, освен за погреби. Во петок и во сабота е Задушница, кога православните верници ги посетуваат гробовите на своите најблиски и раздаваат храна за душа на покојните.

Петок се прогласува за неработен ден за сите граѓани.

Министерот Филипчерече дека земјоделците ќе може да се движат само за извршување на работните задачи, а аптеките ќе работат непречено. За претстојниот карантин ќе важат дозволите за движење претходно издадени.

Коронавирус: Новозаразени 101 и четворица починати
Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Новозаразени по градови се регистрирани во Скопје 59, Куманово 12, Штип 7, Прилеп 1, Тетово 5, Струга 6, Велес 1, Охрид 1, Кавадарци 1, Гостивар 3, Кочани 3 и во Пробиштип 2.

VIDEO bonus:
Loading...