Ballina Aktualitet Kumanovë: 12 raste të reja dhe dy viktima nga Covid-19. 11 të...

Kumanovë: 12 raste të reja dhe dy viktima nga Covid-19. 11 të infektuar janë nga Komuna e Likovës, një nga Kumanova

Ndonëse në Kumanovë për disa javë me radhë situata me virusin korona u qetësua dhe kishte shifra të ulta të të infektuarve, këto ditë përsëri ka rritje. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 12 raste të reja me virusin korona, bëjnë të ditur nga Qendra për shëndet publik-Kumanovë për TV21. Prej 12 rasteve të reja, 11 janë nga Komuna e Likovës dhe vetëm nja nga Kumanova. Nga kjo Qendër bëjnë të ditur se kanë ndërruar jetë edhe dy persona si rezultat i Covid-19, një pacient nga Sllupçani dhe një nga Nikushtaki. Përndryshe këto janë të dhënat që i ka llogaritur deri në këtë orë QSHP-Kumanovë, dhe pritet raporti final nga Instituti për Shëndet Publik.

Shtatë viktima dhe 89 raste të reja me Covid-19, shërohen 17 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 727 teste të realizuara, 89 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas qyteteve,35 raste janë regjistruar në Shkup, 12 në Kumanovë, 27 në Shtip, 1 në Prilep, 7 në Tetovë, 1 në Gostivar, 1 në Strumicë, 4 në Koçani, dhe 1 në Sveti Nikollë.

Instituti i Shëndetit Publik brenda 24 orëve të fundit ka regjistruar 17 pacientë të shëruar. Sipas qyteteve, në Shkup janë regjistruar 2 pacientë të shëruar, 12 pacientë janë regjistruar në Prilep dhe 3 në Veles.

Fatkeqësisht gjatë 24 orëve të fundit 7 pacientë kanë humbur betejën me Covid-19. Dy viktima janë nga Shkupi, dy nga Kumanova, dy nga Tetova dhe një nga Struga.

Sipas statistikave të fundit në vendin tonë nga fillimi i pandemisë janë diagnostifikuar 2315 persona me koronavirus, prej të cilëve 1.569 janë shëruar, kurse fatkeqësisht betejën me koronavirusin e ri e kanë humbur 140 pacientë. Për momentin në vendin tonë janë 606 raste aktive me koronavirusin e ri.

Седум починати и 89 нови случаи од ковид 19

Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус.

Од Институтот за јавно здравје, за МИА наведоа дека во изминатото деноноќие починале седум лица инфицирани со Ковид-19. Вкупно биле направени 727 тестови.

Починатите се двајца од Скопје, двајца од Куманово, исто толку од Тетово и еден пациент од Струга.

Новозаразените се Скопје – 35, Штип – 27, Куманово – 12, Тетово – 7, Кочани – 4, и по еден од Прилеп, Гостивар, Струмица, Гевгелија и Свети Николе.

Во изминатите 24 часа рестирирани се 17 оздравени пациенти.

Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи прес-конференција во 15:00 часот за најновите информации со ситуацијата со Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.315, бројката на оздравени пациенти е 1.569, на починати е 140, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 606.

Последната дистрибуција по градови е следната:

• Скопје – 876, активни 298
• Куманово – 467, активни 55
• Дебар – 51, активни 0

• Штип – 103, активни 68
• Прилеп –212, активни 30
• Тетово – 217, активни 83

• Струга – 84, активни 13
• Велес – 130, активни 27
• Битола –28, активни 3
• Охрид –23, активни 6
• Кавадарци – 5, активни 0

• Гостивар –27, активни 7
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 4, активни 2

• Крива Паланка- 6, активни 0
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 37, активни 6

• Пробиштип – 2, активни 0
• Кичево – 3, активни 1
• Неготино -12, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод – 2, активни 0
• Пехчево- 3, активни 0

• Делчево-1, активни 0
• Валандово -2, активни 1
• Виница – 3, активни 1

• Кратово-2, активни 0
• Берово-1, активни 0
• Свети Николе-2, активни 2.

Направените 727 теста се преку: ИЈЗ –446, ЦЈЗ Скопје-53 , Филип Втори (Жан Митрев) –9, Систина со PCR метода -117 и МАНУ -102.

Досега во земјата се направени вкупно 30.302 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Прилеп и Скопје, а регистрирани се три позитивни случаи во геронтолошка установа во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти, хоспитализирани се вкупно 45 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 30 пациенти. На респираторна машина се 3, a со потешка клиничка слика се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 5 пациенти, а на домашно лекување се следи 1 пациент. Во болницата во Штип се хоспитализирани 15 пациенти, а на домашно лекување се следат 15 пациенти во стабилна состојба. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 27 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

VIDEO bonus:
Loading...