Ballina Aktualitet Covid-19, shifrat e sotme rikthejnë Maqedoninë e Veriut në fillim të prillit

Covid-19, shifrat e sotme rikthejnë Maqedoninë e Veriut në fillim të prillit

Nga 974 teste për Covid-19 të bëra gjatë 24 orëve të fundit, 101 persona kanë rezultuar pozitiv. Më shumë se gjysma, respektivisht 59 janë regjistruar në Shkup, 12 në Kumanovë dhe rrethinë. Shifrat e sotme vendin e rikthejnë në fillim të prillit, kur u shënua shpërthimi i parë i virusit dhe numri më i lartë i të infektuarve në vend që nga fillimi i pandemisë. Kurba e të infektuarve sot është 11.74%. Nga dikasteri i Shëndetësisë informuan edhe për 4 të vdekur të moshës 58 deri 84 vjeç. Që nga fillimi i pandemisë, 145 kanë ndërruar jetë, 1605 janë shëruar, ndërsa 742 raste vazhdojnë të jenë aktive. Shkupi, Tetova, Kumanova dhe Shtipi janë qytetet me numrin më të lartë të rasteve aktive. Shifrat e sotme përforcojnë edhe më shumë mundësinë për rikthim të masave shtrënguese, ashtu siç edhe ka paralajmëruar ministri i Shëndetësisë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka kategorizuar qytetet më të rrezikuara nga virusi korona në Maqedoninë e Veriut. Shkupi si kryeqytet gjendet në fazën e katër që nënkupton përhapje të gjerë, të pa lokalizuar. Në fazë të njëjtë ndodhet edhe Tetova, por sipas konstatimeve përhapja është e lokalizuar. Në Shtip, thuhet se shpërndarja është në fazën kritike, por është e kontrolluar dhe lokalizuar. Gjatë 24 orëve, 392 personave u është dhënë vendim për izolim dhe 150 persona kanë nënshkruar deklarata për vetizolim.

Новиот бран на коронавирусот го враќа полицискиот час

Комисијата за заразни болести денеска и предложи на владата повторно да воведе полициски час во различни делови од земјата, поради порастот на бројот на заразени од Ковид-19. Денеска бројот на новозаразени надмина 100.

Сите скопски општини и уште девет други во државава треба да одат во нов карантин кој ќе трае од четврток 4 јуни од 21 часот до понеделник до 5 часот. Во останатиот дел од државата полицискиот час би траел од 21 часот во четврток до 5 часот во петок, а во останатите два дена од 16 часот до 5 наутро.

Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести упатен до владата, по најновиот пораст на бројот на заразени од коронавирусот.

Во последните 24 часа во земјата беа регистрирани нови 101 позитивни на Ковид-19. Повеќе од половината- 59 се од Скопје.

Тоа беше причина попладнево да се одржи вонреден состанок на министерот за здравство Венко Филипче со членовите на Комисијата за заразни болести, претставници на локални Центри за јавно здравје и претставници на Министерството за внатрешни работи; заради координација за делување во општините кои се детектирани како жаришта на коронавирусот.
Доколку владата го прифати предлогот, освен за сите општини во Скопје, продолжениот полициски час ќе важи и за општина Куманово, Липково, Штип, Тетово, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце.

Здравствените власти од МВР денеска повторно побарале поголема ажурност, ефективно делување на терен, контрола и санкционирање на прекршувањата на мерките, поради потешкотиите со кои се соочуваат екипите на терен во однос на пристапот до луѓе за тестирање и прекршувања на мерката за самоизолација.

VIDEO bonus:
Loading...