Ballina Aktualitet 101 raste të reja me Covid-19, katër viktima, një nga Tetova

101 raste të reja me Covid-19, katër viktima, një nga Tetova

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 974 teste të realizuara, 101 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Në Shkup janë regjistruar 59 raste të reja, në Kumanovë 12, në Shtip-7, Prilep-1, Tetovë-5, Strugë-6, Veles-1, Ohër-1, Kavadarci-1, Gostivar-3, Koçani-3, Probishtip-2.

Fatkeqësisht gjatë 24 orëve të fundit katër pacientë kanë humbur bet*ejën me Covid-19. Në Klinikën Infektive në Shkup ka ndërruar jetë një 84 vjeçar nga Prilepi, i cili ishte pranuar në spital me 17 maj. Në Spitalin “8 shtatori” ka ndërruar jetë pacient nga Tetova në moshën 75 vjeçe, i cili ishte pranuar në spital me 24 maj, jetë ka ndërruar një 71 vjeçar i cili ishte shtrirë në spital me 26 maj si dhe një 58 vjeçar i cili ishte pranuar në spital me 30 maj.

Instituti i Shëndetit Publik brenda 24 orëve të fundit ka regjistruar 10 pacientë të shëruar. Tetë pacientë nga Tetova dhe 2 nga Velesi.

Sipas statistikave të fundit në vendin tonë nga fillimi i pandemisë janë diagnostifikuar 2.492 persona me koronavirus, prej të cilëve 1605 janë shëruar, kurse fatkeqësisht betejën me koronavirusin e ri e kanë humbur 145 pacientë. Për momentin ka 742 raste aktive.

Вкупно 101 новозаболен од Ковид-19, четворица починати и 10 оздравени пациенти се регистрирани денеска на Институтот за јавно здравје, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај. По градови:

– Скопје – 59
– Куманово – 12
– Штип – 7

– Прилеп – 1
– Тетово – 5
– Струга – 6

– Велес – 1
– Охрид – 1
– Кавадарци – 1

– Гостивар – 3
– Кочани – 3
– Пробиштип – 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал 84-годишен пациент од Прилеп, хоспитализиран на 17 мај. Во ГОБ „8 Септември“ починале пациент од Тетово (75 г.) примен на 24 мај, пациент од Куманово (71 г.) примен на 26 мај и пациент од Скопје (58 г.) примен на 30 мај.

Од десеттемина оздравени, осум се од Тетово, а двајца од Велес. Досега во земјава се направени вкупно 32.161 тестирање. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти денеска изнесува 2.492, од кои 1.605 пациенти оздравеле, 145 починале, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 742.

VIDEO bonus:
Loading...