Ballina Bota Aktivistët francezë të mjedisit alarmojnë botën: Maska e doreza në fund të...

Aktivistët francezë të mjedisit alarmojnë botën: Maska e doreza në fund të detit

Aktivistët francezë të mjedisit kanë paralajmëruar për maska ​​mbrojtëse dhe doreza të hedhura në fund të Detit Mesdhe, pranë vendpushimit të famshëm të Antibes.

Videot e bëra javën e kaluar nga anëtarët e organizatës mjedisore franceze Operacioni i Detit të Pastër tregojnë maska ​​dhe doreza të depozituara në fund të Detit Mesdhe, së bashku me kanaçe dhe mbeturina të tjera.

Aktivistët ndanë fotografi në mediat sociale për të paralajmëruar rrezikun e ndotjes së mëtejshme të Mesdheut, tani që Franca dhe vendet e tjera kanë rihapur plazhet e tyre.

Organizata ndau imazhe në internet, për të paralajmëruar se mund të përkeqësonte problemet e ndotjes në Mesdhe në një kohë kur Franca dhe vendet e tjera po hapnin gradualisht plazhet e tyre.

Legjislatura lokale ka propozuar dënime më të ashpra për mbeturinat. Aktivistët ndanë fotografi në mediat sociale.

“Ne u çuditëm kur pamë dorezat në tabanin e detit. Ndërsa maskat dukeshin si kandile deti. Në Cote d’Azur tonë të bukur e dimë se sapo të fillojë të bjerë shi, mbeturinat që vijnë nga ulluqet përfundojnë në det”, paralajmëroi Joffrey Peltier, themeluesi i Operacionit të Detit të Pastër, në një prononcim për Associated Press.

Sasia e mbeturinave nga maska ​​mbrojtëse dhe doreza është ende e vogël, por do të bëhet më e lartë nëse nuk bëhet asgjë, paralajmëroi Peltier, raporton Bljesak.info

Pastruesit e rrugëve në Paris janë ankuar gjithashtu për gjithnjë e më shumë maska ​​që hidhen në trotuare pasi Franca lehtëson masat e karantinës dhe kur gjithnjë e më shumë kërkohet të vishen maska në vende publike. /tesheshi.com/

VIDEO bonus:
Loading...