Ballina Bota 1.000 të vrarë në një ditë në përleshjet fisnore në Sudanin e...

1.000 të vrarë në një ditë në përleshjet fisnore në Sudanin e Jugut

Të paktën 1.000 njerëz u vranë në një ditë të vetme gjatë përleshjeve fisnore në vendin e paqëndrueshëm të Sudanit të Jugut, tha një zyrtar të mërkurën.

Të paktën 370 të tjerë u plagosën, disa në mënyrë kritike, kur njerëz të armatosur rëndë nga grupi etnik Murle sulmuan gjashtë fshatra në qarkun Uror në shtetin Jonglei të shtunën, deklaroi për dpa komisari i qarkut John Dak Gatluak përmes telefonit, transmeton Tetova News.

Midis të vdekurve ishin 230 gra dhe fëmijë, si dhe 270 të rinj që kishin provuar të mbronin familjet dhe fqinjët e tyre, sipas komisarit.

“Ne kemi konfirmuar gati 1.000 trupa,” tha Gatluak, duke shtuar se numri i të vdekurve mund të rritet më tej ndërsa kërkimi vazhdoi për fshatarët e zhdukur që kishin ikur nëpër pyje për të shpëtuar nga sulmuesit që ishin të armatosur me raketa dhe mitralozë.

Në fillim të kësaj jave, kur përleshjet u bënë të njohura për herë të parë, Gatluak kishte vendosur numrin e vdekjeve në 80 persona.

Zëdhënësi i Presidencës Ateny Well Ateny i tha dpa se Presidenti Salvar Kiir dënoi dhunën.

Autoritetet lokale besojnë se sulmi i së shtunës ishte në shenjë hakmarrje për një incident të ngjashëm në shkurt, kur burra nga grupi etnik Lou Nuer kishin sulmuar bagëtitë dhe rrëmbyen fëmijë nga Murle.

Bastisja e bagëtive ka ndodhur për shekuj midis grupeve etnike në vendin e Afrikës Lindore, dhe fëmijët nganjëherë rrëmbehen gjatë bastisjeve për t’u përdorur si skllevër shtëpiak./TetovaNews

VIDEO bonus:
Loading...