Ballina Bota Rrëfimi i gazetares kineze: Gjithmonë kam pasur frikë se do të bënim...

Rrëfimi i gazetares kineze: Gjithmonë kam pasur frikë se do të bënim diçka për ta shkatërruar botën e civilizuar

Sheng Xue, gazetare, aktiviste për të drejtat e njeriut dhe shkrimtare e lindur në Kinë, por e ndjekur nga regjimi kinez për vite ka treguar nëpërmjet një letre se “gjithmonë kam pasur frikë se Kina do të bënte diçka për të shkatërruar botën e civilizuar”.

Sheng Xue shprehet se babai i saj u akuzua se ishte spiun, më pas u privua nga puna mësimore dhe u dërgua në një kamp pune.

Nëna e saj, e cila vinte nga një familje e pasur, u abuzua nga zyrtarët dhe u detyrua të punojë së bashku në vendet e ndërtimit për dhjetë vjet.

Ajo i bën thirrje botës se është koha që të bashkohet dhe të mund një tjetër virus, Partinë Komuniste në Kinë.

Në një letë të gjatë ajo shkruan:

“…Njerëzit mendonin se isha i çmendur kur paralajmërova për Kinën. Ata nuk i kthyen sytë atje, nuk mund ta imagjinonin se çfarë po ndodhte me të vërtetë. Brenda vendit, askush nuk mund t’i rezistojë partisë, nuk do t’i refuzojë kërkesat e saj.

Ndërkohë, ndikimi kinez është përhapur në të gjithë planetin. Mallrat në dyqane janë bërë gradualisht të bëra në Kinë. Britania po propozon ta lejojë Huaëei të ndihmojë në ndërtimin e sistemit të saj 5G – por pse po lejohet në një sistem të shtetit të huaj që përdor softuer spiun? Unë gjithmonë kam pasur frikë se Kina do të bënte diçka për të shkatërruar botën e civilizuar. Kina e dinte se nuk mund të garonte me Perëndimin me sistemin e tij politik, aftësitë ekonomike ose forcat ushtarake. Ne nuk e dimë nëse kjo pandemi është e qëllimshme apo një aksident.

Ne nuk e dimë se si filloi apo si do të përfundojë. Ne nuk e dimë sa jetë do të humbasin, sa familje të rrënuara, sa dëm do të bëhen ekonomikisht. Por ne e dimë se Partia Komuniste Kineze nuk kujdeset për njerëzit që vdesin, për njerëzit që jetojnë në liri, për të drejtat e njerëzve.

Bota duhet të mblidhet për të mposhtur këtë sëmundje nga Wuhan. Por atëherë duhet të mbetet e bashkuar për të mposhtur një të keqe tjetër. Ne s’po përballemi vetëm me koronavirusin në këtë moment të historisë, por ‘virusin’ edhe më vdekjeprurës të Partisë Komuniste”./Burimi: Dailymail

VIDEO bonus:
Loading...