Ballina Shëndeti Nga zemra në zorrë, të gjitha organet që prek koronavirusi

Nga zemra në zorrë, të gjitha organet që prek koronavirusi

Jo vetëm mushkëritë dhe zemra: infeksioni i shkaktuar nga koronavirusi i ri SarsCoV2 është një sëmundje sistemike që prek të gjithë organizmin, duke dëmtuar edhe enët e gjakut, veshkat, zorrët, sytë dhe trurin. Virusi, raporton revista Science në faqen e saj të internetit, vepron ndryshe nga çdo patogjen tjetër i njohur deri më tani.

Koronavirusi i ri fillon udhëtimin e tij në organizmin e njeriut duke hyrë në fyt, sy dhe hundë; sipërfaqja e qelizave që rreshtojnë pjesën e brendshme të hundës janë në të vërtetë të pasura me receptorin Ace2, porta kryesore që përdor virusi për të pushtuar qelizat njerëzore, ku shumëfishohet.

Pasi virusi ka filluar të përhapet në qelizat njerëzore, personi i infektuar mund ta përhapë atë si duke mbetur asimptomatik, ashtu edhe duke filluar të ketë ethe, kollë të thatë, dhimbje të fytit, humbje të shijes dhe erës, dhimbje të muskujve dhe koke.

Nëse në këtë fazë të hershme sistemi imunitar nuk është në gjendje të zmbrapsë virusin, virusi mund të fillojë të sulmojë mushkëritë duke shkaktuar pneumoni; në disa raste situata papritmas mund të përkeqësohet dhe zhvillohet ajo që quhet sindromi akut i frymëmarrjes akute, ku nivelet e oksigjenit në gjak shemben dhe frymëmarrja bëhet gjithnjë e më e vështirë, gjë që shpesh çon në vdekje.

Besohet se një hiperreaksion i sistemit imunitar, i quajtur ‘stuhia e citokinës’, që janë molekulat që drejtojnë reagimin e shëndetshëm imunitar, por në këtë rast ata e bëjnë atë përtej asaj që është e nevojshme, sepse fillojnë të sulmojnë qelizat e shëndetshme besohet se udhëheqin këtë rrugë. Enët e gjakut pastaj fillojnë të rrjedhin, presioni i gjakut bie, formohet mpiksja dhe kolapsi i organeve.

As enët e gjakut dhe zemra nuk kursehen, siç dëshmohet nga rasti i një gruaje nga Brescia e shtruar në spital me simptomat klasike të sulmit në zemër, të shkaktuara në vend të kësaj nga Covid-19. Dëmi shtrihet edhe në gjak me koagulim dhe aritmi. Janë raportuar gjithashtu ishemia në gishta dhe këmbë, dhimbje dhe nekrozë të indeve.

Aftësia për të sulmuar enët e gjakut do të shpjegonte pse ata që tashmë kishin probleme kardiovaskulare, për shembull nga diabeti ose hipertensioni, janë më të rrezikuar.

Koronavirusi i ri gjithashtu mund të sulmojë zorrën, ku receptorët Ace2 janë të bollshëm, dhe mëlçia; ai gjithashtu mund të dëmtojë veshkat dhe gjithashtu të ndikojë në tru, siç dëshmohet nga rastet e encefalitit, krizave epileptike, humbjes së vetëdijes dhe goditje të regjistruar te njerëzit me Covid-19.

VIDEO bonus:
Loading...