Ballina Bota New York sërish në pikën zero, mjekët të shqetësuar

New York sërish në pikën zero, mjekët të shqetësuar

Kanë kaluar 19 vite pasi sulmet të 11 shtatorit futën në errësirë New York City, edhe sot  8 milion banorë të metropolit e gjejnë veten përsëri në zero.

Ndërsa qytete të tjera, si New Orleans, Seattle dhe Detroit, kanë luftuar ose janë duke luftuar me Covid-19, asnjë numër i qytetit nuk ka krijuar frikën, titujt dhe dramën njerëzore të betejës së Nju Jorkut kundër koronavirusit dhe mënyrës si u përhap aq shpejt.

Ndërsa pasditen e së enjtes, shteti i New York u përball me 79.017 raste, afërsisht një e treta e 213.144 rasteve të konfirmuara në Shtetet e Bashkuara, dhe afërsisht 8 përqind e të gjitha rasteve të konfirmuara në botë.

Numri i sëmundjes është përshkallëzuar me shpejtësi, pasi qyteti është izoluar, u mbyllen bizneset, punonjësit e zyrave shpërndahen kryesisht në apartamentet e tyre, dhe banorët mund të ecin nëpër rrugët boshe që normalisht rriten me makina dhe kamionë honking. Times Square duket aq i zbrazët sa duket sikur buburrecat mund të rrokullisen në çdo moment.

Pamjet e zbrazëtisë, sidoqoftë, tregojne një luftë të dëshpëruar që po zhvillohet kryesisht jashtë pamjes brenda spitaleve dhe qendrave të kujdesit shëndetësor të qytetit. Gjatë javës, numri i vdekjeve në New York dhe ritmi — u rritën çdo ditë. Javën e kaluar, një New Yorker po vdiste nga Covid-19 çdo 10 minuta. Në fillim të kësaj jave, kjo normë kishte rënë në çdo gjashtë minuta. Pastaj, nga e enjtja, një New Yorker u rrëzua nga virusi çdo 3 minuta dhe 15 sekonda, 432 viktima në një periudhë 24-orëshe. Gjithsej, vdekjet e 2,373 në New York përbëjnë më shumë se gjysmën e 4,513 vdekjeve të vendit. Dhe më e keqja, thonë mjekët dhe zyrtarët, ende ska ardhur.

Për të kuptuar se si është situata në Nju Jork, WIRED ka realizuar intervista me personelin mjekësor, punonjësit e zyrave të ndjekura, pacientët Covid-19 dhe ata që e kanë parë sëmundjen të godasë familjen e tyre . Historia e mëposhtme është përpiluar nga ato intervista origjinale, si dhe nga postimet në media sociale, ose në internet, deklarata publike dhe burime të tjera parësore, për të treguar historinë e njerëzve të New York.

Kriza Mjekësore

Mjekët në New York janë ndaluar të flasin për mediat, ndaj të intervistuarit nga Ëired, janë vendosur me pseudonime për të mos vënë në rrezik punën e tyre.

Jordan Culver, mjek urgjence, New York: Ju largoheni nga shtëpia juaj dhe jeni në këtë botë të re postapokaliptike, ku askush nuk është përreth. Atëherë ju bëni rrugën për në spital, dhe departamenti i urgjencës, i cili është zakonisht i harruar mbrapa; tani, është në qendër të vëmendjes. Ju ecni brenda dhe nuk njihni askënd sepse të gjithë janë të maskuar dhe të veshur.

Michelle Verhiley, infermiere e ER, New York, përmes Instagram: Megjithëse rrugët e qytetit janë të qeta, ER është larg nga ajo. Intubacionet dhe vdekjet nga ky virus janë duke u bërë më të shpeshta dhe për fat të keq një dukuri e zakonshme ditore që ne kemi qenë dëshmitarë. Dje, ne shqiptuam katër të vdekur përgjatë një ndërrimi 12 orësh.

Colleen Smith, mjeku i dhomave të urgjencës, Spitali Elmhurst, te New York Times: Në një ditë të rregullt, vëllimi i departamentit tim të urgjencës është goxha i lartë – është rreth 200 njerëz në ditë. Tani po shohim 400 ose më shumë njerëz në ditë.

Jordan Culver: Ne e kemi ndarë departamentin e urgjencës në shumë njësi – ne kemi menduar se do t’i veçojmë pacientët Covid nga pacientët e tjerë. Por në këtë pikë, të gjithë kanë sëmundjen e ndyrë. Njerëzit me të vërtetë të sëmurë janë nga njëra anë, të sëmurët mesatarisht janë nga ana tjetër. Të gjithë janë pozitivë me Covid.

Anthony Ciampa, infermiere, New York City, përmes një ditari videosh të NBC News: Ne shohim një valë të baticës që po vjen drejt nesh.

Collegeen Smith: Në fillim, ne po përpiqeshim të izolonim pacientët me kollë dhe ethe dhe të tregohemi më të kujdesshëm rreth tyre, por ne nuk do të ishim domosdoshmërisht të kujdesshëm ndaj të gjithë pacientëve të tjerë. Dhe më pas filluam të kuptonim se pacientët që vinin pa ethe, por dhimbje barku në të vërtetë kishin gjetje në rrezet e tyre dhe CT-në e gjoksit që ishin në përputhje me këtë koronavirus, Covid-19.

Jordan Culver: Në këtë pikë ne e dimë sëmundjen, por pacientët janë ende të tmerruar sepse ka një mister të tillë dhe atmosferë rreth tij. Kur u thoni njerëzve që kanë sëmundje, ju merrni prej tyre një pamje të ngrirë. Kishim një djalë dhe zbuluam se ai kishte një tumor të trurit. Ne u përpoqëm t’i thoshim se dukej e rrezikshme. Ai tha, “Unë e di se kam një tumor, por nuk dua ta trajtoi për shkak të Covid.” Ai shpëtoi nga departamenti i urgjencës. Ai kishte më shumë frikë nga sëmundja Covid, sesa nga tumori i trurit që rritet në kokën e tij.

Dara Kass, mjek urgjence: Shkalla e pacientëve që nuk mund të marrin frymë është e madhe. Ju i shihni ato pa pushim. Ne po intubojmë dy pacientë brenda një ore. Kjo nuk është ajo që ne bëjmë në mjekësinë e urgjencës.

Michelle Verhiley: Ne kemi mjekë nga të gjitha shërbimet e ndryshme në departamentin e urgjencës që u tërhoqën nga shërbimi i tyre për të qenë aty në rast nevoje. Një mjek që vetëm tre javë më parë po praktikonte operacione, orto, urologji, etj., Tani punon me turne njësoi si ne.

Jordan Culver: Departamenti i urgjencës ka marrë vëmendjen më të madhe, por ekipet e mjekësisë së brendshme janë zhytur dhe mposhtur. Ata po punojnë gjashtë nga shtatë ditët. Katet normale, ku keni gjithçka tjetër që po ndodh, tani janë të padallueshme, sepse të gjithë janë pacientë me ICU. Është jashtëzakonisht stresuese të kujdesesh për këta pacientë me të vërtetë të sëmurë dhe te jemi përditë me frikën e infektimit.

Megan Ross, infermiere, New York City: Pacientët kolliten të gjithë në flokët tuaj. Unë nuk jam dy metra larg tyre, unë jam dy inç nga fytyra e tyre. Unë kam Covid në flokët e mia, Covid në fytyrën time.

Michelle Verhiley: Ne si infermiere të ER këtu në New York City na kërkohet të mbajmë tre deri në katër pacientë të ICU në krye të një numri të vogël të pacientëve të departamentit të urgjencës.

Jordan Culver: Infermierët janë mësuar me të tani. Ne kemi një njësi të pacientëve Covid të cilët mbikëqyren nga kirurgët, një tjetër nga ortopedistët – njerëz që nuk janë mësuar me këtë, nuk janë mësuar të menaxhojnë pacientët me ICU. Ata janë duke u munduar të mbajnë mend gjërat që mësuan në shkollën mjekësore. Ne kemi njerëz që vijnë për të pastruar spitalin, dhe midis të gjithëve, askush nuk ankohet.

Leora Horwitz, drejtore, Qendra për Shëndetin e Inovacionit dhe Shkencës së Dorëzimit: Në shtatë ditët e mia në njërën prej njësive tona (tani 12!) Jo-ICU Covid-19, pranova 58 pacientë për përjashtimin e Covid , nga të cilët 50 testuar pozitiv. Dy vdiqën, dy shkuan në spital, dhe pesë shkuan në ICU. Kjo nuk është java ime tipike e shërbimit të mjekësisë së përgjithshme.

Jordan Culver: Gjërat ndryshojnë nga dita në ditë. Është e tmerrshme të futesh në mes të spitalit dhe të shikosh që është plot. Është shumë e rrezikshme; të gjithë janë vetëm në krye të njëri-tjetrit gjatë gjithë kohës. Dëgjojmë alarme dhe sirena. Dëgjojmë pacientë që pranuat se ishin intubuar, duke qenë shumë pranë.

Michelle Verhiley: Edhe në mes të kësaj situate zemra e mjekëve është shumë e madhe. Shikoj përreth dhe jam shumë krenar dhe e bekuar që kam këta shpirtëra të fortë, të energjisë dhe të bukur, që punojnë së bashku.

Jordan Culver: Si një ofrues i kujdesit shëndetësor, është punë thellësisht e këndshme. Mjekësia e urgjencës zakonisht është mësuar me një që po bërtet në orën 3 të mëngjesit. Kjo është ajo për të cilën unë mendoj si përmbledhja përcaktuese e karrierës time. Ndërsa tani ne thjesht po rrotullojmë mëngët dhe po shkojmë.

Michelle Verhiley: Unë mendoj se ne si punonjës të kujdesit shëndetësor thjesht jemi të mbingarkuar me të gjitha – tragjedinë, mbështetjen, mirënjohjen.

Andrew Cuomo, guvernatori i Nju Jorkut, konferencë e përditshme për shtyp: Stafi janë vija e parë, dhe ata kanë nevojë për lehtësim. Ata janë të rraskapitur fizikisht; edhe më shumë ata janë më të rraskapitur emocionalisht. Kjo është ndryshe nga çdo fatkeqësi tjetër. Uraganët, tërmetet, përmbytjet — ato ndodhin, ato janë të shpejta, po mbarojnë, ju filloni të rindërtoni. Kjo është e ndryshme. Kjo po vazhdon, dhe vetë kohëzgjatja është dobësuese dhe rraskapitëse dhe depresionuese. Unë thjesht po flas me profesionistë të kujdesit shëndetësor që thonë, “Shiko, më shumë sesa lodhur fizikisht jam lodhur thjesht emocionalisht duke parë dhimbjen, duke parë vdekjen me të cilën po merren çdo ditë.”

Jordan Culver: Të gjithë jemi duke u hidhëruar. Numri i vdekjeve është në shtim. Është thjesht mpirje. Siç tha Stalini, një vdekje është një tragjedi, dhe një milion është një statistikë. Përsëritja merr diçka nga ju. Askush nga ne nuk mund ta parandalonte këtë pandemi, por nëse do të kishim më shumë burime, mbase nëse bëmë do bënim diçka ndryshe, kjo është gjithmonë në anën tuaj të mendjes. Mjekët dhe infermierët e mbajnë veten në një standard shumë të lartë. Është shumë e vështirë të falësh veten. Është një recetë për djegie.

Erik Blutinger, mjek i urgjencës: Ndjehet sikur luan domino, çdo minutë të vetme mbi 10 orë drejt, duke u ndjerë sikur secili prej pacientëve të tu do të bjerë dhe shembet.

Jeremy Rose, mjek urgjent: Kur bëra intubimin e këtij njeriu, ai nuk kishte familje pranë. Ai ishte vetëm. Kur të shkojë në ICU, ai do të jetë vetëm. Dhe nëse ai vdes, ai mund të vdesë vetëm.

Dan Saltzstein, redaktor i vjetër: Një çift i moshuar i ëmbël në ndërtesën time vdiq pesë ditë më parënga Covid. Gruaja vdiq e para dhe burri nuk mund të ishte me të në fund. Shpresoj se ata janë përsëri bashkë.

Erik Blutinger: Pavarësisht se sa herë bëj një ndërrim, e vetmja gjë që më vjen gjithmonë në mendje për këtë sëmundje është sa e vetmuar bëhet. Ju shikoni njerëz të moshuar, të rinj, njerëz të moshës mesatare, thjesht duke u larguar ngadalë. Nuk ka familje, nuk ka njeri këtu, që vetëm të ulet pranë tyre dhe të mbajë dorën e tyre.

Amy Pacholk, infermiere e traumës kirurgjikale: Të gjithë i përshkruajnë të gjitha njësitë e kujdesit kritik si zona të luftës, sepse kjo është ashtu siç duket.

Andrew Cuomo: Vija e parë e kësaj beteje është sistemi ynë spitalor.

Anthony Ciampa, infermiere:  Ndjehem sikur kemi qenë në luftë për dy vjet.

Anna Podolanczuk, pulmonologe, Qendra Mjekësore Universitare Columbia University Irving: Sot, unë i thashë një 28-vjeçari se ai ka nevojë për intubacion. Ai u frikësua. Nuk mund të marr frymë. Unë i thashë gruas së një 47-vjeçari se po vdes nëpërmjet aplikacionit FaceTime. Unë bronkova një pacient Covid-19 i cili lidhej me mukozë. [Shënim: Një bronkoskopi i lejon një mjeku të inspektojë pjesën e brendshme të mushkërive, duke futur një aparat fotografik të hollë, fleksibël dhe dritë në mushkëri përmes trake.] Kjo i shpëtoi jetën.

Leora Horwitz: Unë u trondita nga këmbëngulja e temperaturës. Pacientët e mi kishin ethe çdo ditë, shpesh gjatë gjithë ditës, shpesh për ditë me radhë, jo veçanërisht të përgjegjshëm me Tylenol. Dhe të gjithë kishin pasur ethe për disa ditë para pranimit.

Jordan Culver: Sfida me sëmundjen është një fenomen relativisht i paqartë. Ka shumë aspekte të pashpjegueshme të sëmundjes deri më tani. Ne i përdorim këto oximetra pulsi për të matur nivelin e oksigjenit në gjak – nivelet e ngopjes së oksigjenit. Në mënyrë tipike nëse ngopja e oksigjenit të dikujt bie nën 90, ju po ndjeni siklet. Nën 80 ju jeni duke u disorientuar. Atëherë kur po shkon poshtë ’70, mund të vdisni. Megjithatë, këta njerëz po tolerojnë nivele shumë të ulëta të ngopjes së oksigjenit – 40-50. Diçka e çuditshme po ndodh.

Jordan Culver: Kur filloi kjo, ne po ndiqnim protokollet nga Italia. Pasi të mos merrni oksigjen të mjaftueshëm nga kanula e hundës [tubat e oksigjenit në hundë], italianët po intubonin këta njerëz; ishte ky parashikim se ne do të na duhen këto male të ventilatorëve. Zakonisht ekzistojnë disa ura që ne i përdorim ndërmjet tyre, por ato janë aerosolizuese, kështu që ne kemi vendosur që të mos përdorim ato që të mos rrezikojnë spërkatjen e virusit në të gjithë ER. Në pjesën më të madhe, këtyre njerëzve u duhet shumë kohë për tu përmirësuar.

Peter Shearer: Shumica e pacientëve që vendosëm në ventilatorë janë akoma në ventilatorë. Disa prej tyre kanë vdekur. Ne nuk kemi qenë në gjendje t’i transferojmë me sukses njerëzit nga ventilatorët përsëri në frymëmarrje.

Jordan Culver: Jam i bindur që protokolli po vret njerëz. Në departamentin tonë, ne kemi pasur shumë mosmarrëveshje se si ta trajtojmë këtë. Është plotësisht e mundur që ne po keqmenaxhojmë këtë sëmundje në një nivel kombëtar. Është e mundur që përgjigjja të jetë oksigjeni me rrjedhë të lartë përmes një kanali hundësh – në atë mënyrë, vetëm presioni i rrjedhës së oksigjenit i mban mushkëritë të hapura.

Jeta në mes të Sirenave

Në rajonin e New York City, miliona njerëz e gjykojnë veten duke u përshtatur me një realitet të ri — potencialisht të gjatë të strehimit në shtëpi dhe distancim shoqëror gjatë udhëtimeve të rralla qoftë edhe për ushtrime ose për të marrë furnizime.

Brian Walsh, investitor i ndikimit, Manhattan: Kishte fillimisht dy kampe. Kishte njerëz që shikonin raportet që vinin nga Kina, ndiqnin epidemiologë të ndryshëm në Tëitter, njerëz që me të vërtetë po përpiqeshin të tingëllonin alarmin. Në anën tjetër të spektrit kishte shumë njerëz që ose e minimizuan atë ose nuk e kuptuan se çfarë do të ndodhte. Kam qenë në pritje ku dikush do të thoshte: “Kush mund ta kishte parashikuar këtë?” Unë isha padyshim në kampin e njerëzve që e panë këtë duke ardhur. Nuk ka asnjë çmim për ta marrë atë siç duhet, por më lejoi të përgatitem emocionalisht.

EJ Dickson, shkrimtar, Rolling Stone: Fillimi ndjehet si një jetë më parë. Unë hyra në gjendje krize kur çështja e parë u diagnostikua në New York, dhe filluam të marrim masa paraprake. Por pika e kthimit ishte e enjtja e kaluar, duke lexuar në lidhje me Anthony Fauci duke thënë në intervistën e tij me Steph Curry, “Kjo është ndryshe nga Kina sepse ka të rinj që po sëmuren në Shtetet e Bashkuara.(Pergatiti: Lisana Subashi)

VIDEO bonus:
Loading...