Ballina Bota Koronavirusi: Kjo është situata që paraqitet në shtetet më të rrezikuara

Koronavirusi: Kjo është situata që paraqitet në shtetet më të rrezikuara

Ekzistojnë 303,001 raste të infeksionit nga koronavirusi në botë, viktimat janë pothuajse 13 mijë (12.950). Këto janë të dhënat e fundit të publikuara nga Universiteti Johns Hopkins. Më shumë se 91 mijë njerëz janë shëruar.

Me mbi 25 mijë raste pozitive të koronavirusit (25.493), Shtetet e Bashkuara kanë tejkaluar Spanjën dhe bëhen vendi i tretë për numrin e të infektuarve, pas Kinës dhe Italisë. Brenda 24 orësh, janë regjistruar afërsisht 8,000 raste të reja. Numri i të vdekurve është 307.

Kërcënimi i koronavirusit tani ka arritur edhe në pragun e Gazës. Sipas ministrisë lokale të shëndetësisë, dy palestinezë që u kthyen nga Pakistani disa ditë më parë dhe që prej asaj kohe janë karantinuar në vendkalimin Rafah (me Egjiptin) janë testuar pozitivë dhe tani janë në izolim në një spital fushor aty pranë. Qindra banorë të tjerë të Gazës janë në karantinë: pjesërisht në vendkalimin Rafah dhe pjesërisht në shtëpitë e tyre. Autoritetet kanë urdhëruar mbylljen e menjëhershme të restoranteve, kafeneve dhe dhomave të funksionimit. Kufizime janë vendosur në xhami: Lutjet e së Premtes do të anulohen për momentin.

Forcat e hapësirës ajrore ruse kanë përfunduar formimin e kontigjentit të nevojshëm për të transportuar tetë brigada të lëvizshme të mjekëve ushtarakë, automjete speciale për dezinfektim dhe pajisje të tjera mjekësore në Itali, siç njoftoi Presidenti rus Vladimir Putin tek Kryeministri Giuseppe Conte. Ministria Ruse e Mbrojtjes e raportoi atë në një shënim. Këto janë 9 avionë transporti IL-76, të cilët do të fluturojnë së shpejti. Detajet e operacionit u diskutuan përmes telefonit midis Ministrit rus të Mbrojtjes, Serghei Shoigu, dhe atij italian, Lorenzo Guerini.

Spanja tani afër kolapsit, me shtretërit të kujdesit intensiv në Madrid tashmë të zëna plotësisht dhe një numër të personave të infektuar, të cilët u rritën në pothuajse 25,000, dhe me 1,326 vdekje, teksa numri vjen në rritje. Pandemia, për pjesën tjetër, forcon praninë e saj në të gjithë botën, me mbi 300 mijë raste dhe pothuajse 13 mijë viktima, dhe gjithashtu po përshpejton në Afrikën në kontinentin më të rrezikuar. Ndërsa rreth një miliard njerëz, vlerësimet nga “France Presse”, kufizohen në shtëpi në dhjetëra vende në përpjekje për të përmirësuar virusin.

Të sëmurët nga koronavirusi po rriten, tani për tani më ngadalë, edhe në pjesën tjetër të Evropës.

Numri i rasteve të infektimit nga koronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar ka tejkaluar pragun e 5,000 njësive në një lartësi prej 5.067: buletinin e fundit të botuar nga Universiteti Johns Hopkins. Numri i vdekjeve u rrit në 233 dhe 65 janë të shëruar.

Në Gjermani numri ka arritur në mbi 16.600 dhe Kancelarja Angela Merkel ka në mendje një plan maksimal prej 822 miliardë eurosh për të mbështetur ekonominë.

Në Francë, 1,847 janë infektuar së fundmi, siç njoftohet nga Departamenti i Shëndetësisë, për gjithsej 14,459 raste. 112 vdekje të tjera kanë ndodhur që nga e Premtja, për një total prej 562 vdekjesh nga shpërthimi. Për t’iu përgjigjur tsunamit ekonomik dhe urgjencës shëndetësore të shkaktuar nga koronavirusi, Parlamenti Francez do të mblidhet përsëri sot në numër të vogël pasi deputetët e Asamblesë Kombëtare votuan brenda natës në projekt-ligjin e urgjencës për të trajtuar epideminë.

Në Afrikë, infeksionet kanë arritur pothuajse në njëmijë: një numër i përmbajtur ende në krahasim me popullsinë (gjithashtu për shkak të mungesës së shtupave dhe kontrolleve) por me shpejtësi në rritje, me 40 nga 54 vendet e përfshira. Dhe nëse qeveritë nuk e ndjekin ftesën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për tu “zgjuar dhe përgatitur për më të keqen”, dëmi i pandemisë mund të ishte shumë më i keq se në Evropë.

Në Kinë ndërkohë raportohen 46 raste të reja të koronavirusit, duke përfshirë një të ngjitjes në tokën kombëtare pas tre ditësh radhazi pa raste të brendshme.

Rritje e papritur e rasteve të infeksioneve koronavirus në Japoni. Ministri japonez i shëndetësisë raportoi 40 raste të reja, të cilat sjellin numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 1.055.

Ministri kolumbian i shëndetësisë Fernando Ruiz ka njoftuar vdekjen e parë të koronavirusit në vend. Ky është një taksist 58-vjeçar që banon në Kartagjenë i cili ditët e fundit kishte transportuar dy të huaj në bordin e taksisë së tij, sqaroi ministri. Burri vdiq në 16 mars, por shkaqet e vdekjes janë konstatuar vetëm tani, tha Ruiz. Ndërkohë, numri i rasteve të infektimit në Kolumbi është rritur në 210.(ANSA.scan)

VIDEO bonus:
Loading...