Ballina Bota Analiza ANALIZA: Pse Perëndimi po has vështirësi për të kontrolluar shpërthimin e virusit!...

ANALIZA: Pse Perëndimi po has vështirësi për të kontrolluar shpërthimin e virusit! Shkenctarët shpjegojnë gabimet e liderëve

Në këto kohë të trazirave të jashtëzakonshme globale, fundjava erdhi si një pushim i mirëpritur për shumë njerëz. Por kushdo që shikon çiklistët dhe vrapuesit që mblidhen në parqet e Neë York-ut dhe grupet e të rinjvë që pushojnë në në plazhet e ngarkuara të Kalifornisë, nuk do të kishin të dhëna se një pandemi e rrezikshme ka botën në kontrollin e saj.

Dhe ndërsa numri rasteve të infektuara vazhdon të rritet, Italia ofron të dhëna për atë që mund të ndodhë më pas.

Kur filloi shpërthimi në Itali, autoritetet filluan duke mbyllur “zonat e kuqe” në veri. Ndërsa çështjet vazhduan të përhapen, i gjithë vendi u vendos në mbyllje më 9 mars, ndërsa ata që thyejnë rregullat qeveria kërcënoi me 232 dollarë gjobë dhe gjashtë muaj burg.

Ndërsa Evropa tani ia ka kaluar Kinës si epiqendra e shpërthimit, shumë vende perëndimore nuk duket se kanë mësuar nga shembulli i Italisë.

Në Londër, ku njerëzit u mblodhën në parqe për t’u zhvendosur në një fundjavë me diell, megjithë këshillat e qeverisë për të qëndruar në shtëpi, Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson rriti masat në vendin e tij dhe në thelb e dërgoi atë në mbyllje të hënën në mbrëmje.

Ai shtoi se policia do të zbatojë rregullat duke prishur tubimet publike dhe duke lëshuar gjobë.

Sekretari i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar, Matt Hancock, më herët tha se qytetarët që dështojnë të praktikojnë masat për distancimin shoqëror të këshilluar nga qeveria ishin “shumë egoistë”, ndërsa guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo i përshkroi njerëzit që mblidheshin në parqe si një “gabim”, “arrogant” dhe “të pandjeshëm”.

Por Nick Chater, profesor i Shkencës së Sjelljes në Warwick Business School, i tha CNN se kjo nuk shkoi aq larg, duke thënë se udhëheqësit perëndimorë ishin “shumë të përzier në mesazhet e tyre” pasi ata mbyllnin gradualisht bare, restorante, teatro dhe shkolla gjatë javës së kaluar – dhe nxiti publikun të dëgjojë këshillat për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së Covid-19.

“Kur njerëzit këshillohen mjaft butësisht të bëjnë diçka, nuk mendoj se ata e shohin këtë si domosdoshmërisht të paarsyeshme për të vazhduar me veprimet e tyre dhe për të bërë gjërat që duan.” tha ai.

“Për shkak se mesazhi që ata po marrin në mënyrë të qartë nuk është gjithçka që është e rëndësishme, sepse nëse do të ishte me të vërtetë e rëndësishme, ne ju themi. Kështu që ne nuk themi gjëra si”, ju këshillojmë që të ndaleni në dritat e kuqe, ju këshillojmë ti për të vozitur në këtë anë të rrugës “… Ne thjesht themi se duhet të bësh. Nëse nuk e bën këtë, po shkel ligjin”.

Qeveritë perëndimore nuk kanë dëshirë të marrin masat drakoniane të bllokimit që u zbatuan shpejt në Kinë pas fillimit të shpërthimit të koronavirusit. Në vend të kësaj, njerëzit në vende si Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Australia janë këshilluar nga qeveritë kombëtare të praktikojnë distancimin shoqëror, dhe bizneset u thanë që të sigurojnë punën e stafit në shtëpi, kur është e mundur.

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom u tha të rinjve në plazhe, “Mos u tregoni egoistë”. Ministri i Parë i Skocisë, Nicola Sturgeon u bëri thirrje njerëzve të “bëjnë gjërat e duhura tani”, dhe Kryeministri Australian Scott Morrison kritikoi një “mosrespektim” të rregullave të distancës sociale.

Por Chater thotë se këto komente nuk janë të mjaftueshme. “Ka një dështim të madh komunikimi,” tha ai. “Ne kemi parë Kinën, mund të shohim edhe Korenë, mund të shohim që ekzistojnë strategji që në të vërtetë bëjnë punë, kështu që nuk është thjesht teorike.

“Në Kinë, gjëja kryesore ka qenë vetëm një bllokim shumë i rëndë, ndoshta një bllokim më i rëndë sesa ishte i nevojshëm,” tha ai. “Por ne e dimë që një bllokim me të vërtetë i rëndë nuk do të funksionojë. Dhe në Kore, njerëzit kanë pasur shumë më tepër liri për të ecur përpara, por ata kanë pasur testime jashtëzakonisht të fuqishme në një shkallë masive. Ndoshta kërkohet një kombinim i këtyre strategjive.”

Të enjten Kina nuk raportoi asnjë rast të ri pasi të kishte vendosur kufizime të rrepta dhe të hershme, megjithëse këto kanë lënë disa banorë të paaftë të lënë banesat e tyre për më shumë se një muaj dhe e vendosin ekonominë në rënie të lirë.

Por nëse udhëheqësit duan që njerëzit të bëjnë më shumë, ata duhet ta bëjnë atë “të detyrueshëm”, thotë Chater – para se të jetë vonë

Burimi: CNN

VIDEO bonus:
Loading...