Ballina Kronika TRAGJEDI NË KUMANOVË/ SHPËRTHEN BOMBOLA E GAZIT, TRE PERSONA HUMBIN JETËN, GJASHTË...

TRAGJEDI NË KUMANOVË/ SHPËRTHEN BOMBOLA E GAZIT, TRE PERSONA HUMBIN JETËN, GJASHTË TË LËNDUAR

Në një shtëpi në fshatin Rahmanli të Kumanovë, ka ndodhur një shpërthim nga një bombolë gazi.

Sipas informacionit fillestar nga MPB, tre persona vdesin në vend dhe gjashtë përfunduan me lëndime të rënda.

Bëhet i ditur identiteti i tre personave që mbetën të vdekur mëngjesin e sotëm nga shpërthimi i një bombule gazi në fshatin Rramanli të Kumanovës. Inicialet e viktimave janë S.B 11 vjeçare, F.S 8 vjeç dhe S.S 9 vjeç.

Ata janë transferuar në spitalin e Kumanovës, por për shkak të seriozitetit të plagëve po dërgohen në Qendrën e Urgjencës në Shkup.

Aktualisht prokuror publik dhe një ekip nga SPB Kumanovë po kryejnë inspektime në terren.

НАЈНОВИ ДЕТАЛИ ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Три деца загинаа, а шестмина се повредени

Несреќата се случила утринава околу 10 часот, во дневната соба, на приземјето на куќата каде што се наоѓале повеќе членови од семејството.

Три деца загинаа, а шест лица се тешко повредени при експолозија на плинска боца во семејна куќа во кумановското село Романовце. Несреќата се случила утринава околу 10 часот, во дневната соба, на приземјето на куќата каде што се наоѓале повеќе членови од семејството. Неофицијално, несреќата се случила додека двете ќерки биле дојдени на гости кај родителите, пишува СДК.

Од Противпожарната единица од Куманово велат дека повикот го добиле во 10.10 часот, и излегле на лице место со едно возило и четворица пожарникари.

„Причината за пожарот е експлозија на плинска боца. Роднините и соседите ги изнеле повредените, по што ние околу еден час го гасневме пожарот“, велат пожарникарите.

Од МВР соопштија дека денеска околу 10 часот во Куманово – сел .Романовце во куќа сопственост на Ш. А. од експлозија на плинска боца настанал пожар во кој три лица починале на лице место, а шест лица се пренесени во Општа болница во Куманово каде им се констатирани тешки телесни повреди, но поради сериозноста на повредите истите ќе бидат префрлени во Ургентен центар Скопје.

Известен е Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Куманово упатена на лице место со цел утврдување причини кои довеле до несреќата.

VIDEO bonus:
Loading...