Ballina Kuriozitete NASA ka propozuar të rritet në hapësirë, spirulina super ushqimi që bën...

NASA ka propozuar të rritet në hapësirë, spirulina super ushqimi që bën çudira me shëndetin tonë

Është e ngarkuar me lëndë ushqyese të ndryshme dhe antioksidantë.

Këtu janë 10 përfitime shëndetësore të bazuara në prova të spirulinës.

1. Spirulina është jashtëzakonisht e lartë në shumë ushqyes

Spirulina është një organizëm që rritet si në det ashtu dhe në liqen.

Është një lloj cianobaktere, i cili është një familje me mikrobe me një qelizë, të cilat shpesh quhen algat blu-jeshile.

Ashtu si bimët, cianobakteret mund të prodhojnë energji nga rrezet e diellit përmes një procesi të quajtur fotosintezë.

Spirulina u konsumua nga Aztekët e lashtë, por u bë përsëri i njohur kur NASA propozoi që ajo të mund të rritet në hapësirë për t’u përdorur nga astronautët (1).

Një dozë standarde ditore e spirulinës është 1–3 gram, por doza deri në 10 gram në ditë janë përdorur në mënyrë efektive.

Kjo algë e vogël është e mbushur me lëndë ushqyese. Një lugë e vetme (7 gram) pluhur i thatë i spirulinës përmban:

Proteina: 4 gram

Vitamina B1 (tiamina): 11% e ARN-së

Vitamina B2 (riboflavin): 15% e RDA

Vitamina B3 (niacina): 4% e RDA

Bakri: 21% e RDA

Hekuri: 11% e RDA

Përmban gjithashtu sasi të përshtatshme të magnezit, kaliumit dhe manganit dhe sasi të vogla të pothuajse çdo lëndë ushqyese tjetër që ju nevojitet.

Për më tepër, e njëjta sasi mban vetëm 20 kalori dhe 1.7 gram karburant të tretshëm.

Gram për gram, spirulina mund të jetë ushqimi i vetëm më ushqyes në planet.

Një lugë gjelle (7 gram) spirulinë siguron një sasi të vogël yndyre – rreth 1 gram – duke përfshirë edhe acidet yndyrore omega-6 dhe omega-3 në një raport afërsisht 1.5-1.0.

Cilësia e proteinës në spirulina konsiderohet e shkëlqyeshme – e krahasueshme me vezët. Ai i jep të gjitha aminoacidet thelbësore që ju nevojiten.

Shpesh pretendohet se spirulina përmban vitaminë B12, por kjo është e rremë. Ka pseudovitamin B12, i cili nuk është treguar se është efektiv tek njerëzit.

2. Karakteristikat e fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore

Dëmtimi oksidativ mund të dëmtojë ADN-në dhe qelizat tuaja.

Ky dëmtim mund të shkaktojë inflamacion kronik, i cili kontribuon në kancer dhe sëmundje të tjera.

Spirulina është një burim fantastik i antioksidantëve, të cilët mund të mbrojnë kundër dëmtimit oksidues.

Komponenti kryesor i tij aktiv quhet phycocyanin. Kjo substancë antioksiduese gjithashtu i jep spirulinës ngjyrën e saj unike blu-jeshile.

Phycocyanin mund të luftojë radikalet e lira dhe të pengojë prodhimin e molekulave sinjalizuese inflamatore, duke siguruar efekte mbresëlënëse antioksiduese dhe anti-inflamatore.

3. Mund të ulin nivelin e “keq” të LDL dhe Triglicerideve

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në botë.

Shumë faktorë rreziku janë të lidhur me një rrezik të rritur të sëmundjeve të zemrës.

Siç rezulton, spirulina ndikon pozitivisht në shumë prej këtyre faktorëve. Për shembull, ai mund të ulë kolesterolin total, kolesterolin “LDL” të keq “dhe trigliceridet”, ndërsa rrit kolesterolin “të mirë” HDL.

Në një studim te 25 njerëz me diabet të tipit 2, 2 gram spirulinë në ditë përmirësuan ndjeshëm këta shënues.

Një studim tjetër tek njerëzit me kolesterol të lartë përcaktoi që 1 gram spirulinë në ditë uli trigliceridet me 16.3% dhe LDL “e keqe” me 10.1%.

Disa studime të tjera kanë gjetur efekte të favorshme – megjithëse me doza më të larta prej 4,5–8 gram në ditë.

4. Mbron kolesterolin “e keq” të LDL nga oksidimi

Strukturat yndyrore në trupin tuaj janë të ndjeshëm ndaj dëmtimit oksidues.Kjo njihet si peroksidimi i lipideve, një shtytës kryesor i shumë sëmundjeve serioze.

Për shembull, një nga hapat kryesorë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës është oksidimi i kolesterolit “të keq” të LDL.

Është interesante që antioksidantët në spirulinën duket se janë veçanërisht të efektshëm në zvogëlimin e peroksidimit të lipideve si te njerëzit ashtu edhe tek kafshët.

Në një studim në 37 njerëz me diabet të tipit 2, 8 gram spirulina në ditë uli ndjeshëm shënuesit e dëmtimit oksidativ. Ai gjithashtu rriti nivelet e enzimave antioksiduese në gjak.

5. Mund të ketë veti kundër kancerit

Disa prova sugjerojnë që spirulina ka veti antikancerogjene.

Hulumtimi tek kafshët tregon që ai mund të zvogëlojë shfaqjen e kancerit dhe madhësinë e tumorit.

Efektet e Spirulinës në kancerin oral, ose kancerin e gojës – janë studiuar veçanërisht mirë.

Një studim ekzaminoi 87 njerëz nga India me lezione prekanceroze – të quajtura fibroza submukoze oral (OSMF) – në gojë.

Në mesin e atyre që morën 1 gram spirulinë në ditë për një vit, 45% panë që lezionet e tyre të zhdukeshin – krahasuar me vetëm 7% në grupin e kontrollit.

Kur këta njerëz ndaluan marrjen e spirulinës, pothuajse gjysma e tyre dëmtuan rizhvillimin në vitin e ardhshëm.

Në një studim tjetër të 40 individëve me lezione OSMF, 1 gram spirolinë në ditë çoi në përmirësim më të madh në simptomat e OSMF sesa ilaçi Pentoxyfilline.

6. Mund të zvogëlojë presionin e gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një shtytës kryesor i shumë sëmundjeve serioze, duke përfshirë sulmet në zemër, goditjet dhe sëmundjet kronike të veshkave.

Ndërsa 1 gram spirulinë është joefektive, një dozë prej 4,5 gramësh në ditë është treguar për të ulur presionin e gjakut tek individët me nivele normale.

Kjo ulje mendohet se nxitet nga një prodhim i shtuar i oksidit nitrik, një molekulë sinjalizimi që ndihmon enët e gjakut të çlodhen dhe dilatohen.

7. Përmirëson simptomat e rinitit alergjik

Rititi alergjik karakterizohet nga inflamacioni në rrugët tuaja të hundës. Ajo shkaktohet nga alergjen mjedisore, si poleni, flokët e kafshëve apo edhe pluhuri i grurit.

Spirulina është një trajtim alternativ popullor për simptomat e rinitit alergjik, dhe ka prova që mund të jetë efektive. Në një studim në 127 njerëz me rinitit alergjik, 2 gramë në ditë zvogëlojnë në mënyrë dramatike simptoma si rrjedhjen e hundës, teshtitjen, kongjestionin e hundës dhe kruajtjen.

8. Mund të jetë efektive kundër anemisë

Ekzistojnë shumë forma të ndryshme të anemisë.

Më e zakonshme karakterizohet nga një ulje e hemoglobinës ose qelizave të kuqe të gjakut në gjakun tuaj.

Anemia është mjaft e zakonshme tek më të vjetër, duke çuar në ndjenja të zgjatura të dobësisë dhe lodhjes.

Në një studim në 40 njerëz të moshuar me një histori anemie, shtojcat e spirulinës rritën përmbajtjen e hemoglobinës në qelizat e kuqe të gjakut dhe funksionin e përmirësuar imunitar.

Mbani në mend se ky është vetëm një studim. Më shumë kërkime janë të nevojshme para se të bëhen rekomandime.

9. Mund të përmirësojë forcën dhe qëndrueshmërinë e muskujve

Dëmtimi oksidativ i shkaktuar nga ushtrimet është një kontribues kryesor në lodhjen e muskujve.

Disa ushqime bimore kanë veti antioksiduese që mund të ndihmojnë atletët dhe individët aktivë fizikisht të minimizojnë këtë dëm.

Spirulina duket e dobishme, pasi disa studime treguan për forcimin e forcës së muskujve dhe qëndrueshmërinë.

Në dy studime, spirulina rriti qëndrueshmërinë, duke rritur ndjeshëm kohën e nevojshme për njerëzit për t’u lodhur.

10. Mund të ndihmojë kontrollin e sheqerit në gjak

Studimet për kafshët e lidhin spirulinën në uljen e ndjeshme të nivelit të sheqerit në gjak.

Në disa raste, ajo ka tejkaluar ilaçet e diabetit popullor, përfshirë Metformin . Ekzistojnë gjithashtu disa prova që spirulina mund të jetë efektive tek njerëzit.

Në një studim dy-mujor në 25 persona me diabet të tipit 2, 2 gram spirulinë në ditë çuan në një ulje mbresëlënëse të nivelit të sheqerit në gjak.

HbA1c, një shënues për nivelet afatgjata të sheqerit në gjak, u ul nga 9% në 8%, që është thelbësor. Studimet vlerësojnë se një ulje prej 1% e këtij shënuesi mund të ulë rrezikun e vdekjes së lidhur me diabetin me 21%.

Sidoqoftë, ky studim ishte i vogël dhe me kohëzgjatje të shkurtër. Më shumë studime janë të nevojshme.(oranews)

VIDEO bonus:
Loading...