Ballina Bota Analiza Trump mund të fitojë një mandat të dytë: Këto janë faktorët që...

Trump mund të fitojë një mandat të dytë: Këto janë faktorët që e mbështesin teorinë

Për miliona njerëz jashtë Amerikës, nocioni i rizgjedhjes së Trump mund të duket i vështirë të besohet. Si ka mundësi që njëri nga presidentët më jopopullorë dhe përçarës në historinë e vendit, i akuzuar për krime të larta dhe kundërvajtje, të fitojë Shtëpinë e Bardhë përsëri?

Megjithatë, shumë këtu në SHBA kanë një ndjenjë që është pikërisht ajo që do të ndodhë.

“Bota na shikon dhe thotë:” Si munden Shtetet e Bashkuara të zgjedhin sërish këtë burrë? “, Tha Wendy Schiller, një profesor i shkencave politike në Universitetin Brown në Providence, Rhode Island. “Por kur ju jeni votuesi mesatar dhe keni kaluar gjashtë deri në tetë vjet recesion dhe më në fund keni marrë një ekonomi të mirë, kjo është një pengesë e vështirë për demokratët të depërtojnë.”

Në të vërtetë, Trump ka disa faktorë të fuqishëm në favor të tij.

Votuesit kanë tendencë të rrinë me faktet që i dinë: asnjë kryetar nuk ka humbur Shtëpinë e Bardhë që nga humbja e George HW Bush në duart e Bill Klinton në 1992. Kjo ishte gjatë një recesioni dhe rritje të taksave, ndërsa Trump po shijon një rritje të qëndrueshme ekonomike, me të dhënat e aksioneve dhe papunësinë më të ulët për gjysmë shekulli. Rreth 56% e amerikanëve vlerësojnë trajtimin e ekonomisë nga Trump.

Ai gjithashtu ka avantazh të kohës dhe parave. Trump u regjistrua në Komisionin Federal të Zgjedhjeve në ditën e inaugurimit të tij. Ai, në të vërtetë, ka bërë fushatë që nga atëherë me një kombinim potencialisht vdekjeprurës: nga njëra anë, duke mbajtur tubime dhe tëeet-e që shesin një mesazh të papërpunuar populist; nga ana tjetër, një operacion klinikisht rigoroz për mbledhjen e të dhënave dhe mobilizimin e votuesve që nuk i lë asgjë rastësisë. Ndërsa fushata e tij e parë ishte si një aeroplan që po ndërtohej në mes të fluturimit, versioni 2020 ka fuqinë dhe prestigjin e avionit “Air Force One”.

Por fati i Trump gjithashtu mund të qëndrojë në diçka përtej kontrollit të tij: kundërshtari përballë.

Demokratët do të fillojnë të votojnë në primaret e çrregullta dhe të komplikuara. Dy kundërshtarët më të efektshëm të presidentit – Kryetari i Dhomës Nancy Pelosi dhe kryetari i komitetit të inteligjencës Adam Schiff – nuk marrin pjesë në garë. Kushdo që mbizotëron mund të mos jetë në gjendje të bashkojë ose të entuziazmojë një parti Demokratike të ndarë.

Ndërsa përpjekja e Trumpit për vitin 2016 kundër Hillary Klinton ishte kryengritëse, këtë herë ai ka peshën e plotë të partisë republikane pas tij. Fushata e Trump, Komiteti Kombëtar Republikan (RNC) dhe komitetet e përbashkëta të lidhura ngritën së bashku 463 milion dollarë në 2019 – mbi 200 milion dollarë më shumë sesa Barack Obama në 2011. Ata kanë gati 200 milion dollarë para në dorë duke u drejtuar në zgjedhje.

Shumë ekspertë thonë se fushata Trump sfidoi demokratët në Facebook në vitin 2016 dhe është e vendosur ta bëjë këtë përsëri me reklama të “targetuara”. Facebook ka pohuar njoftimin se nuk do t’i kontrollojë reklamat politike për vërtetësinë e tyre në platformën e saj.

Reklamat e fushatës së presidentit deri më tani janë të thjeshta, por efektivisht brutale. Ata e portretizojnë atë si një komandant në krye- me ndërtimin e një muri kufitar, caktimin e gjyqtarëve të gjykatës supreme, uljen e taksave dhe nxjerrjen e terroristëve – ndërsa fërkon Obamën dhe akuzon demokratët se janë zhvendosur në teatrin politik siç është fajësimi(impeachment).

Por Trump gjithashtu shpreson të fitojë përmes forcës së personalitetit. Ai ka mbajtur 10 mitingje në tre muajt e fundit. Aktet e ngrohjes të tubimit përfshijnë djalin e presidentit, Donald Trump Jr, i cili është bërë i shkathët në kanalizimin e mesazhit të tij për bezdisje liberale. Një kombinim i detyrës dhe sjelljes së egër do të sigurojë mbulimin e vazhdueshëm të mediave.

Shumë gjëra do të varen edhe nga zgjedhja e kandidatit të Demokratëve. Në fjalimet dhe tweet-et e tubimeve, Trump ka bërë pak sekret për linjën e tij të sulmit. Ish nënkryetari Joe Biden do të donte, si Klinton në vitin 2016, të inkuadrohej duke ofruar një mandat të tretë të Obamës dhe si një krijesë e moçalit në Uashington me pretendime mashtruese të korrupsionit ndaj të birit, Hunter, për marrëdhëniet e biznesit të tij në Ukrainë.

Senatorët Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren, ndërkohë, do të pikturohen si majtistë radikalë që vënë në rrezik prosperitetin e amerikanëve. Trump tani ka një fjalim të përsëritur mirë të kërcellit që kërcënon mbi rreziqet e socializmit në Venezuelë përpara se të merrej me Marrëveshjen e Re të Gjelbër dhe potencialin e mashtrimit të shpendëve të fermave me erë.