Ballina Kronika Udhëheqësi shqiptar i drogës në Angli bie në kurth, shpenzonte shuma marramëndëse...

Udhëheqësi shqiptar i drogës në Angli bie në kurth, shpenzonte shuma marramëndëse (EMRI)

Udhëheqësi i një bande kanabisi në shkallë të gjerë është urdhëruar të paguajë më pak se një të dhjetën e 1.7 milion paund që ai bëri nga shitja e drogës. Fatos Meta e përdori biznesin e tij të ndërtimit si një fasadë për një organizatë të krimit të organizuar që transportoi dy të tretat e një ton kanabisi në Devon, Cornëall dhe Somerset.

Ai rekrutoi punonjës nga biznesi i tij dhe të tjerë, përfshirë një student, për të transferuar drogën në Devon, ku ata furnizuan tre rrjete të veçanta shpërndarjeje, shkruajnë mediat britanike.

Meta me origjinë shqiptare bëri më shumë se 1,7 milion paund nga biznesi, por një hetim dy vjeçar në bazë të Ligjit të të Ardhurave të Krimit gjurmoi asete me vlerë 148.237 paund. Ai do të detyrohet të shesë një shtëpi që zotëron në Ëolverhampton dhe aksionet që ai zotëronte në kompaninë e tij të ndërtimit për të paguar urdhrin e konskimit.

Bashkëshortja, e cila jeton në Shqipëri me fëmijët e tij, pretendoi se ajo zotëronte gjysmën e pasurive, por ky pretendim u hodh poshtë nga gjyqtari Timothy Rose në gjykatën e Exeter. Gjykatësi vuri vulën me një urdhër të dakorduar që përcaktonte shifrën e përtimit në 1,708,165.86. Ai duhet të kthejë paratë në tre muaj ose të vuajë 15 muaj më shumë në burg. Një tjetër anëtar i bandës, Ali Kosrat, u urdhërua të shlyente 13,082.50 paund brenda tre muajve ose do të dënohej me muaj shtesë.

Meta, 47 vjeç, banues në Ëolverhampton, u burgos për pesë vjet e katër muaj, në qershor të vitit të kaluar pasi pranoi tre akuza në lidhje me furnizimin e kanabisit. Ai u identikua si drejtuesi i grupit të krimit të organizuar nga një operacion mbikëqyrës gjashtë mujor i policisë i koduar operacioni “Corinth”.

Banda u rrumbullakos kur Aliu dhe shoku i tij u përgjuan ndërsa dërguan 13.5 kilogramë kanabis në një restorant Indian në Topsham, ku menaxheri Hannan Miah kishte rënë dakord për të ruajtur drogën.

Drejtuesit e tre rrjeteve të shpërndarjes ishin të vendosur në Ëellington, Yeoford dhe Exeter dhe shisnin kanabisin në qytete nga East Cornëall në Taunton. Korrierët e Metës, bënë deri në katër udhëtime në javë.

Loading...