Ballina Bota Kina kërcënon me hakmarrje nëse Gjermania do ndalojë infrastrukturën e 5G nga...

Kina kërcënon me hakmarrje nëse Gjermania do ndalojë infrastrukturën e 5G nga Huawei

Ambasadori i Kinës në Gjermani kërcënoi Berlinin me hakmarrje nëse përjashton “Huawei Technologies” si një furnizues të pajisjeve 5G, duke përmendur miliona automjete, të cilat kompanitë gjermane shesin në Kinë.

“Nëse Gjermania do të merrte një vendim që çon në përjashtimin e Huawei nga tregu gjerman, do të ketë pasoja,” tha Ambasadori Wu Ken të shtunën në një ngjarje në Handelsblatt. “Qeveria kineze nuk do të qëndrojë duarkryq.”

Komentet e ambasadorit vijnë në përgjigje të rezistencës në rritje kundër Huawei në mesin e disa ligjvënësve në koalicionin qeverisës të Kancelares gjermane Angela Merkel. Ata e kanë sfiduar politikën e saj në Kinë me një projekt-ligj që do të impononte një ndalim të gjerë për shitësit 5G “të pabesueshëm”.

Ndërsa legjislacioni gjerman nuk e emërton qartë Huawei, ai është i përshtatshëm për kompaninë kineze dhe vjen pas disa muajsh debat për sigurinë 5G. Huawei ka hedhur poshtë vazhdimisht pretendimet për potencialin e pajisjeve të saj për spiunazh dhe sabotim.

Ministri gjerman i ekonomisë Peter Altmaier të Dielën paralajmëroi kundër miratimit të ligjeve që veçojnë firmat. “Ne nuk duhet të kthehemi kundër kompanive individuale dhe përkundrazi të insistojmë që të gjithë komponentët elektronikë dhe të teknologjisë së lartë të përdorura në Gjermani të përmbushin kërkesat më të larta të sigurisë,” tha ai në një intervistë të botuar në gazetën Der Tagesspiegel. “Kush nuk i takon ata është jashtë.”

Çështja Huawei është gjithashtu delikate sepse administrata e Presidentit Donald Trump ka kërkuar të vendosë në krahun e tij aleatë të SH.B.A-së në shtrydhjen e Huawei si një furnizues i 5G. Një proces gjyqësor kundër Komisionit Federativ të Komunikimit këtë muaj shënoi përpjekjen e fundit të Huawei për të luftuar sanksionet e SHBA dhe frenon që kërcënojnë biznesin më të madh në botë të rrjeteve.

Ambasadori Wu tha në një event të Huawei se nuk ka asnjë detyrim ligjor të sigurojë të dhëna për qeverinë kineze, pastaj i kujtoi audiencës që prodhuesit gjermanë përbëjnë një të katërtën e 28 milion makinave të shitura në Kinë vitin e kaluar.

“A mund të themi një ditë që këto vetura gjermane nuk janë më të sigurta sepse ne jemi në gjendje të prodhojmë veturat tona?”, Tha ai në një video në faqen e internetit të gazetës. “Jo. Ky është proteksionizëm i pastër ”.(scan)

VIDEO bonus:
Loading...