Ballina Top Lajm Vjen lajmi i SHUMËPRITUR – Nxirret nga kampi i kurdëve Alvin Berisha...

Vjen lajmi i SHUMËPRITUR – Nxirret nga kampi i kurdëve Alvin Berisha (VIDEO)

11-vjeçari shqiptar, Alvin Berisha sipas mediave është nxjerrë nga kampi i Al Hol në Siri.

Shqiptarja.com raporton se operacioni u realizua në bashkëpunim me “Gjysmë Hënën siriane”, Kryqi i Kuq ndërkombëtar dhe autoritet italiane.

Historia e 11 vjeçarit shqiptar Alvin Berisha, jetim dhe i pla*gosur në kampin e të bur*gosurve Al Hol të Sirisë ka tro*nditur opinionin publik.

Babai i tij, Afrim Berisha, e kërkonte prej vitit 2014, kur nëna e tij shqiptare, braktisi familjen në Itali ku jetonin prej vitesh dhe e mori Alvinin, në atë kohë 6 vjeç, në kampin Al Haul në Siri.

Historia e tij fillimisht u bë publike gjatë emisionit investigativ “Le Iene”, të cilët e gjetën Alvinin në kamp, duke e ribashkuar me të atin mbas 5 vitesh.

Por atyre u duhej të ndaheshin sërish pasi sipas autoriteteve aty duhej ndërhyrja diplomatike shqiptare për të bërë të mundur marrjen e vogëlushit.

Edhe pse në këtë drejtim shteti shqiptar ka ndenjur në heshtje.

Loading...