Ballina Aktualitet Termeti lëkund Tetovën, ja epiqendra dhe sa ballë ishte

Termeti lëkund Tetovën, ja epiqendra dhe sa ballë ishte

Një tërmet me magnitudë 2.9 ballë ka lëkundur Tetovën dhe zonat përreth sonte në mbrëmje, në ora 20:56,

Qendra Sizmologjike Evropiane “emsc-csem.” bën me dije se epiqendra e tërmetiit ishte në një thellësi 2 kilometra, 6 km larg Komunës së Bogovinës.

Nga tërmeti paraprakisht nuk raportohet për dëme, por vetëm frikë te banorët që e kanë ndjerë tërmetin.

Edhe Rrjeti telemetrik seizmologjik në Republikën e Maqedonisë së Veriut me qendër në Shkup që mirëmbahet nga Qendra Seizmologjike pranë Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup, sonte në orën 20.56 minuta, ka regjistruar tërmet me epiqendër 49 kilometra në perëndim të Shkupit.

Tërmeti ka qenë me magnitudë 2.9 ballë sipas shkallës së Rihterit, ndërsa më së shumti është ndjerë në pjesën e Pollogut, respektivisht në Bogovinjë të Tetovës.

VIDEO bonus:
Loading...