Ballina Lajme Shqipëri Tërmeti 5.2 ballë ‘shkund’ Korçën, LSI del me kërkesë urgjente

Tërmeti 5.2 ballë ‘shkund’ Korçën, LSI del me kërkesë urgjente

Një tërmet 5.2 ballë ka goditur Korçën në orët e para të mëngjesit të sotëm. Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë në fshatin Miras, 11 km nga Korça me thellësi 25 km. Banorët kanë dalë nga shtëpia për shkak të frikës së një lëkundjeje të dytë.

Ish-deputeti i LSI-së Endrit Braimllari kërkon urgjentisht të shpallet gjendja emergjencës.

Braimllari shkruan:

“Korça preket serisht nga termetet e fuqishme dhe instuticionet shteterore ne gjume te thelle. Sot duhet te ishin ne gadishmeri te gjitha instuticionet shteterore dhe duhet te kishin nxjerre mesime nga termet e disa muajve me pare. Qytetaret po perballen me nje qeveri propagande e cila eshte kthyer ne qeveri statistikash dhe jo sherbimi ndaj qytetareve.
Duhet urgjentisht te shpallet e gjendja emergjences ne zonat e prekura nga termetet me qellim qe banoret te mos perballen me te njejten situate si disa muaj me pare.”

VIDEO bonus:
Loading...