Ballina Bota Tërmet i fuqishëm me magnitutë 5.8 ballë në Iran (FOTO+VIDEO)

Tërmet i fuqishëm me magnitutë 5.8 ballë në Iran (FOTO+VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm me magnitutë 5.8 ka shkaktuar vde*kjen e të paktën 5 personave dhe pla*gosjen e 120 të tjerëve.

Tërmeti ra në orën 02:17 të mëngjesit dhe epiqendrën e kishte në 57 kilometra nga nga qyteti i Hashtrud në Provincën e Azerbajxhanit Lindor, në Iran raporton televizioni shtetëror.

Sipas raporteve të dala deri tani thuhet se tre fshatra të vegjël në zonë janë shkatërruar. Ekipet e urgjencave dhe të Gjysmëhënës janë në terren.

Kujtojmë që Irani ndodhet një vijë të madhe midis pllakave tektonike arabe dhe euroaziatike dhe ka përjetuar shumë tërmete në të kaluarën.

VIDEO bonus:
Loading...