Ballina Kuriozitete Pas tragjedisë, tërmeti ka shkaktuar fenomenin e pazakontë natyror

Pas tragjedisë, tërmeti ka shkaktuar fenomenin e pazakontë natyror

Tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit, ka shkatuar ngritjen e tokës me 10 cm.

Ky fenomen i pazakontë është bërë me dije nga mediat italiane. Sipas “Ansa” kjo është treguar nga pamjet e radarit të marra nga satelitët Sentinel-1 të programit Evropian Kopernikus të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) dhe Komisionit Evropian.

Harta e marrë në bazë të të dhënave nga satelitët Evropian Sentinel 1 tregon deformimin e tokës.

Një fenomen i tillë ka ndodhur edhe me tërmetet e vitit 2009 në L’Aquila, 2012 në Emilia Romagna dhe 2013 në Lunigiana.

Deformimi u mat nga platforma në internet Geohazard-tep, e zhvilluar nga ESA, duke përdorur imazhet e marra nga satelitët Sentinel-1 nga i njëjti vend, para dhe pas tërmetit. Krahasimi midis dy pamjeve bëri të mundur marrjen e një interferogrami, dmth hartën e zhvendosjes së tokës./abcnews.al

VIDEO bonus:
Loading...