Ballina Lajme Njihuni me 9-vjeçarin gjeni, po diplomohet në Bachelor

Njihuni me 9-vjeçarin gjeni, po diplomohet në Bachelor

Një djalë 9-vjeçar nga Belgjika është duke u diplomuar në nivelin Bachelor me vetëm një vit e gjysmë studimi.

Fëmija gjeni Luarent Simons nga Belgjika aktualisht po studion Inxhinieri Elektrike në Eindhoven University of Technology.

Simons, babai i të cilit është belg dhe nëna e tij holandeze ka një nivel inteligjence prej 145 sipas prindërve të tij, shumë më të lartë se mesatarja.

Lëndët e preferuara të vogëlushit janë matematika, shkenca dhe aplikacionet teknike. 9-vejçari më pas mendon të bëjë doktoraturën për inxhinieri elektrike, ndërkohë që po studion edhe për diplomë mjekësie.

Megjithatë Simons ende nuk e ka vendosur se çfarë do të bëhet kur të rritet midis profesionit të mjekut, astronautit apo kirurgut./Opinion.al/

VIDEO bonus:
Loading...