Ballina Bota Njeriu më i pasur i Europës po shpenzon 1 miliardë dollarë në...

Njeriu më i pasur i Europës po shpenzon 1 miliardë dollarë në një dyqan

Njeriu më i pasur i Europës po shpenzon më shumë se 1 miliardë dollarë në një dyqan në Paris në një kohë kur dyqanet e tjera po falimentojnë me bizneset e tyre, ndërsa konsumatorët po drejtohen tek Amazon.com Inc.

La Samaritaine, pjesë e perandorisë luksoze LVMH të miliarderit Bernard Arnault, është vendosur të rihapet përsëri Prillin e ardhshëm pas një rinovimi 15-vjeçar. Të martën, kompania u dha reporterëve një turne brenda ambienteve duke treguar shkëlqimin e saj të rikthyer të Belle Epoque, duke përfshirë afresket e zbukuruara, mozaikët dhe shkallët prej hekuri të farkëtuar.

Ndërkohë që blerësit po zhvendosen drejt ‘shopping’ në internet, zinxhirët e dyqaneve si Macy’s Inc. në SHBA dhe Shtëpia e Fraserit dhe Debenhams në Britani kanë mbyllur dhjetëra dyqane. Barneys New York Inc. deklaroi falimentimin e tij gjatë muajit dhe shumë qendra tregtare amerikane kanë mbetur pothuajse të zbrazëta.

Kjo risi e kompanisë franceze vjen në një moment kur Arnault është në përpjekje e sipër për të blerë argjendarin prestigjioz amerikan Tiffany & Co për rreth 14 miliardë dollarë, blerje që nëse do të realizohej do të shënonte shifrën më të lartë të shpenzuar nga kjo firmë.

LVMH shpreson që linjat ekskluzive të modës, markat e bukurive të ngrohta dhe restorantet, duke filluar nga gastronomia e niveleve të larta deri te hotelierët që marrin pjesë, do të ndihmojnë në rikthimin e klientëve vendas në dyqan. Kompania raportohet se pagoi ekuivalentin prej rreth 225 milion euro për të marrë kontrollin e Samaritaine në 2001, duke marrë më vonë aksionet e mbetura për një shumë të pazbuluar. Që nga ajo kohë ka shpenzuar 750 milion euro për të rinovuar dhe veshur hapësirën. “Në një treg shumë konkurrues në Paris, ishte thelbësore që të veçoheshim,” tha presidentja rajonale e kompanisë, Boysson. (Bloomberg)

VIDEO bonus:
Loading...