Ballina Reportazhe Çfarë të shohësh dhe të bësh në Berlin (FOTO+VIDEO)

Çfarë të shohësh dhe të bësh në Berlin (FOTO+VIDEO)

Pas 30 vjetësh që nga rënia e murit të Berlinit, duke nisur nga kështjella sovjetike e deri në kështjellën libertine, me një krijimtari tepër të veçantë, ky vend është një ndër gjërat më tërheqëse në planet. Kohët e fundit Berlini është bërë një qendër e madhe e pushtetit europian dhe ka mirëpritur më shumë se një milion azilkërkues duke i treguar botës se si një qytet mund të rritet pa humbur shkëlqimin e tij.

“Dallimi mes vendeve të mëdha si Nju Jorku dhe Berlini, është se Nju Jorku është një qytet i zhvilluar prej kohësh, nërsa Berlini po zhvillohet. Berlini është ende një fillim pa fund dhe kjo është ajo që e bën atë më të bukur,” thotë fotografi Harald Hausëald, imazhet e të cilit morën famë në kohën kur muri ra.
Këtu janë disa vende ku mund të eksploroni në kryeqytetin gjerman.

Udhëtoni pas në kohë në Luftën e Ftohtë

Vendet më të njohura sot në Berlin janë “fantazmat” e Luftës së Ftohtë të Berlinit. Si Galeria Lindore Side, ku gjendet endë një pjesë muralë nga muri i madh i Berlinit. Për të kuptuar se sa vëshitrësi kanë hasur qytetarët në atë kohë. Gjithashtu pranë këtij vendi ësshtë edhe një memorial i cili nderon ata që vdiqën, duke u përpjekur të largoheshin nga Lindja.
Pranë metrosë Friedrichstrasse, gjenden kabinat origjinale të kontrollit të pasaportave në stacionin e kalimit kufitar Tränenpalast (“pallati i lotëve”), ku qytetarët e Berlinit Lindor u thanë lamtumirë të dashurve që shkonin në Perëndim. Në burgun famëkeq Stasi, ish i burgosur tani udhëheq turistët dhe iu tregon atyre mënyrat se si policia sekrete e Gjermanisë Lindore, përdori mbikëqyrjen dhe taktikat e frikës për të ushtruar kontroll.

Vizitoni Pallatet Prusiane

Historia e Berlinit nuk është nga të gjitha anët e errët. Nëse doni të provoni këtë gjë, bëni një vizitë në Schloss Charlottenburg, një bukuri në stilin barok . Një ndërtesë e cenosur mes kopështëve të gjelbëruara, kjo kështjellë daton që prej shekullit 18-të dhe është një kujtim i së kaluarës Prusiane të Berlinit.
Vetëm një udhëtim 40-minutësh në S-Bahn pranë qytetit të Potsdam, është një vend i gjerë i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s (më i madhi në Gjermani) që përfshin 150 ndërtesa të vendosura në 1.200 hektarë tokë. Sigurohuni që të shihni xhevahiret e gotave të verërave që përdorte mbreti Frederiku i Madh.

Shikoni muret që janë të pikturuara si vepra arti

I njohur si qyteti më i “bombarduar” i Evropës (i shënuar me mbishkrime), Berlini u emërua gjithashtu edhe Qyteti i Dizajnit nga UNESCO-s për shkak të artit të rrugës. Galeria East Side, me 101 murale, është galeria më e madhe dhe më e gjatë në botë. Muzeu i sapo hapur i Kombit Urban për Artin Bashkëkohor Urban përdor fasadat e lëvizshme, për të shndërruar arkitekturën e ndërtesës dhe muret e jashtme si telajo.

Kopshtet dhe parqet

Më shumë se 2500 parqe, Berlini renidtët si një nga kryeqytetet në të gjelbërta në botë. Qendra e saj më e bukur është Tiergarten, një vend i gjuetisë prusiane që tani është një park i madh, ku ka kopshte trendafilasdh dhe liqene. Një aeroport i ndërtuar nga nazistët që u bë një rrugë shpëtimi për, Berlinin Perëndimor gjatë bllokimeve në vitin 1948-1949 Tempelhofer Feld, tani shërben si një park publik ku çiklistët ecin lehtësisht.

Ku të ushqeheni

Ushqimet tradicionale janë kudo nëpër restorante, disa prej tyre që janë të ndërtuara në baze të historisë. PËr shembull brenda palestrës së një shkolle vajzash të viteve 1920, kuzhinieri Dirk Gieselman arrin të krijojë ushqime të ndryshme që janë tërësisht vegjetariane. Fermerët e zonës përgjithësisht gatuajnë mishin e qengjit dhe të lepurit, por që sigurisht ju kurrë nuk do të refuzoni një hamburger.
Dicka tjetër shumë e shijsme në Berlin është edhe Kebabi, nje ushqim që vjen nga tradita turke. Nuk është habi që kulturën turke e gjejmë në Berlin, sepse ka më shumë shtetas turq atje se sa kudo tjeter në Turqi. Në të gjithë qytetin ka rreth, 4000 dyqane që bëjnë kebab, por më e mira është në Tadim, në zemër të kimunuitetit turk në Kreuzberg.

Harruat një pije?

Berlini mund të mos ketë birrën Bavaria, por në të do të gjeni thjetra punishte birrash të vendosura në natyurë, që prohojnë birrë gjatë gjithë kohës. Vendet më të mira janë “Cafe am Neuen See” që është e rrethuar nga njëliqen dhe një park i gjelbër, Prater Garten dhe Brigit & Bier.

Ku të qëndroni

Hoteli Michaelberger: Një hotel i cili është vendosur pranë lumit “Spree lozes” dhe është tërësisht i mobiluar me stilin e vjetër, duke kujtuar kështu kohët e heshme.
Hotel Oriana: Është i vendosur në një ish kabare të shumë viteve më parëë. Tashmë hoteli është kthyer në një vepër arti dhe është ndër hotelët e oarë që u hap në rethin e Keeyzbergut.(gazetaSI)

VIDEO bonus:
Loading...