Ballina Teknologji BMW do të shfaqë së shpejti “bishën” e saj më të re...

BMW do të shfaqë së shpejti “bishën” e saj më të re të gjithën elektrike, që do të sfidojë të gjithë rivalët

Teksa e gjithë industria e automobilave i ka kthyer sytë tashmë drejt makinave elektrike, duke zhvilluar edhe ato që mund të quhet “makinat e garave”, me Teslën në modelin e saj S edhe gjigandi gjerman i BMW, nuk ka ndërmend të rrijë pas.

Prodhuesi automobilist bavarez ka lëshuar detaje mbi “kupën e vetme” me dy makina elektrike të ardhshëm i4, i cili krenohet me një sistem elektrik të sapo zhvilluar, i cili jep një prodhim maksimal prej 390 KW.

BMË thotë se i4 me madhësi të Serisë 3 do të jetë në gjendje të përfundojë sprintin 0-100km / h në katër sekonda dhe do të arrijë një shpejtësi më të lartë prej “më shumë se 200 km / orë”.

E vendosur të hyjë në prodhim në 2021, i4 është parashikuar si modeli i parë i markës Gran Coupe i markës “i” dhe do të shfaqë sistemin eDrive të gjeneratës së pestë të BMË, i cili do të debutojë për herë të parë në vitin e ardhshëm.

Ashtu si motori elektrik dhe bateria dhe njësia e karikimit të tensionit të lartë është tërësisht e sapo zhvilluar nga BMË.

Sipas BMW, sistemi i gjeneratës së pestë eDrive është projektuar të jetë modulare dhe mund të implementohet si në hibridet – ashtu edhe në modelet elektrike me kombinime të ndryshme të njësive të karikimit, paraqitjeve të baterive.

VIDEO bonus:
Loading...