Ballina Lajme Kosovë “Amaneti” i Haradinaj për Albin Kurtin: “Taksa” të mos preket derisa të…

“Amaneti” i Haradinaj për Albin Kurtin: “Taksa” të mos preket derisa të…

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj ka këshilluar Albin Kurtin në lidhje me vendimin që mori një vit më parë për vendosjen e taksës 100% në mallrat e Serbisë.

Në një status në rrjetet sociale, Haradinaj ka lënë ‘amanet’ që kjo masë të mbetet aktive deri në në njohje të shtetit të Kosovës.

“Një vit më parë, Qeveria e Republikës së Kosovës, ka ndërmarrë një prej vendimeve më të guximshme që nga shpallja e pavarësisë, me vendosjen e tarifes prej 100% në mallërat e Serbisë, si masë ndaj fushatës agresive të shtetit serb.

Me këtë hap të rëndësishëm, Kosova ka treguar se Serbia nuk mund t’i japë detyra, kurse miqve ndërkombëtarë se nuk i nënshtrohemi shtetit serb. Vendosja e tarifes ndaj mallrave serbe, prej nëntorit të vitit të kaluar, ka ndikuar poashtu tej mase në fuqizimin e prodhuesve vendor.

Në thelb, ky veprim e ka delegjitimuar projektin e ndarjes së Kosovës, që fshihej nën idenë e korrigjimit të kufijve. Kjo masë është dëshmuar strategjike dhe duhet të mbetet deri,”- shkruan Haradinaj.

Haradinaj e ndërmori këtë masë një vit më parë, teksa u shpreh se nuk ka ndërmend ta heqë deri kur Serbia ta njohë Kosovën si shtet.

VIDEO bonus:
Loading...