Ballina Aktualitet (VIDEO) Reuters: Shkupi fillon negociatat brenda vitit, Tirana në pikëpyetje

(VIDEO) Reuters: Shkupi fillon negociatat brenda vitit, Tirana në pikëpyetje

Në draftin që do t’i prezantohet ministrave të BE më 15 tetor thuhet se në dritën e progresit të arritur në reforma, BE vendos të hapë negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut. Kështu ka shkruar agjencia e lajmeve Reuters, e cila thotë se përveç saj këtë draft e kanë parë edhe disa agjenci të tjera. Ata nënvizojnë se të njëjtat fjalë përdoren edhe për Shqipërinë, por ndërsa BE duartroket marrëveshjen historike për emrin mes Shkupin dhe Athinës, shumëkush në BE është i shqetësuar për performancën e Tiranës në luftën ndaj korrupsionit.

Në tekstin e Reuters thuhet se Gjermania ka propozuar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në BE me Maqedoninë e Veriut para fundit të këtij viti dhe dakordësimin në parim për të nisur procesin për Shqipërinë, por pa vendosur një datë të saktë brenda të cilës Tirana duhet të plotësojë kushtet shtesë.

Plani, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, që i është propozuar vendeve të BE këtë javë, para samitit të liderëve në mes të tetorit, është kompromisi i mundshëm për ata në BE që përpiqen t’i tërheqin afër vendet e Ballkanit por që përballen me rezistencën e Francës, Holandës dhe Danimarkës. BE duhej të fillonte bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut vitin e shkuar, dhe sërish qershorin e kaluar.

Por, vendimi është shtyrë në vijimësi në mesin e mosmarrëveshjeve të brendshme ndërkohë që është i angazhuar edhe me Brexitin, daljen e parë të një vendi anëtar nga blloku. Shumë vende të BE kërkojnë hapjen e bisedimeve me dy vendet që ndodhen në portat e bllokut dhe paralajmërojnë se duhet zbrapsur ndikimi rus, kinez dhe turk në rajon. Dhe të enjten, pati edhe një letër mbështetëse nga zyrtarët më të lartë të BE në Bruksel.

Sipas Reuters, në këtë propozim, pjesa për Maqedoninë e Veriut mbetet e pandryshuar ndërkohë që nuk jepet një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me Shqipërinë, duke propozuar një listë reformash të tjera që duhen përmbushur nga Tirana para se ky takim të mbahet. Në Holandë ndërkohë do të mbahet një debat parlamentar mbi çështjen më 15 tetor.

Vendi ka qenë dukshëm më pozitiv për Maqedoninë e Veriut ndërkohë që ka kundërshtuar bisedimet me Shqipërinë. Nëse ministrat e BE do të dështojnë të arrijnë një akord, atëherë debati do të zhvendoset në samitin e liderëve, më 17 dhe 18 tetor. E sipas një diplomati, atëherë, do të jetë në dorën e Merkel të bërë Makron të ndryshojë qëndrim.

Shumëkush në Bruksel pret që Franca të kërkojë akoma më shumë kushte që të thotë po-në e saj. Një tjetër kompromis i mundshëm, sipas Reuters, është edhe dhënia e dritës jeshile për Maqedoninë e Veriut, por jo për Shqipërinë.

Ajnur Bafqari /SHENJA/

VIDEO bonus:
Loading...