Ballina Shëndeti Si të ulni kolesterolin e keq me këtë recetë natyrale

Si të ulni kolesterolin e keq me këtë recetë natyrale

Kura me limon dhe hudhër është efikase në eliminimin e depozitave të yndyrës në organizëm. Këto përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gjak. Limoni dhe hudhra parandalojnë trombozën dhe ulin tensionin e gjakut e përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe aftësinë e saj për të pastruar gjakun.

Për më tepër, limoni me hudhrën përmirësojnë funksionin e veshkave dhe qarkullimin e gjakut. Sistemi imunitar është më i fortë ndërkohë që hudhra dhe limoni parandalojnë radikalet e lira. Qelizat janë më të mbrojtura dhe plot gjallëri falë antioksidantëve që gjenden te limoni dhe hudhra. Kura pastruese rekomandohet për të parandaluar sëmundjet ose për të pastruar organizmin. Ajo duhet shfrytëzuar një herë në vit. Kjo kurë është shumë e dobishme nëse vuani nga: mbipesha, ishemia, sinoziti, sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes, dhimbjet e kokës, artriti, reumatizma, gastriti, hemorroidet, problemet me shikimin dhe dëgjimin, anemia. Për kurën me limon dhe hudhër ju nevojiten: 4 limonë, 4 thelpinj hudhër, 3 litra ujë të zier të ngrohtë. Zgjidhni limonë organikë që ta përdorni me gjithë lëkurë të pastër dhe të paprekur nga pesticidet. Qëroni hudhrat, merrni 4 thelpinj dhe ndajini thelbinjtë në gjysma.

Lajini limonët me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla. Hidhini në një enë me ujë të ngrohtë të zier paraprakisht dhe të gjithë masën ndajeni në kavanoza qelqi. Mbyllini kapakët dhe futini në frigorifer për tri ditë. Më pas kullojeni lëngun dhe futeni sërish nëpër kavanozë në frigorifer. Në ditët e para duhet të merrni nga një lugë gjelle, gjysmë ore përpara çdo vakti. Nëse nuk vini re ndonjë efekt anësor, atëherë duhet ta rrisni dozën në dy lugë e më shumë deri sa të arrini të konsumoni 50 ml tri herë në ditë. Kjo kurë duhet të zgjasë për 40 ditë dhe është pastruese dhe në ditët e para mund të përballeni me simptoma si sekrecione ose dhimbje koke, të cilat janë normale, sepse tregojnë se trupi po largon toksinat.

VIDEO bonus: Tërmeti në Shqipëri VIDEO nga Tetova: MOTI: PUBLICITET: PUBLICITET:
Loading...