Ballina Jetë & Stil Estetikë Përfitimet e shumta që sjell lëkura e bananes

Përfitimet e shumta që sjell lëkura e bananes

Lëkura e bananes, të cilën ne përgjithësisht e hedhim poshtë, është e pasur me veti shëruese dhe përfitime për shëndetin dhe bukurinë. Në këtë artikull ne renditim vetitë kryesore të lëvozhgës së bananes, dhe përdorimet e saj.

Zbardh dhëmbët. Lëvorja e bananes është një ilaç i shkëlqyeshëm për ndriçimin e dhëmbëve. Pasi t’i keni larë, aplikoni lëkurën e bananes në dhëmbë, duke e fërkuar lehtë. Ky përfitim është për shkak të pranisë së kaliumit.

Njollat e lëkurës. Fërkimi i lëkurës së bananes në lëkurë mund të eliminojë njollat e shkaktuara nga ekspozimi në diell. Fërkoni lëkurën për rreth 10 minuta para se të flini dhe lajeni të nesërmen në mëngjes.

Puçrrat e fytyrës. Pasi të keni larë lëkurën e fytyrës, vendosni pjesën e brendshme të lëvores së bananes direkt mbi akne, pa e fërkuar. Luteina e lëkurës së bananeve na ndihmon në eliminimin e akneve.

Përfitime të tjera. Zierja e një lëkure bananeje në 750 ml ujë, duke shtuar pak kanellë dhe mjaltë për ëmbëlsim, është e mundur të merret një çaj i shkëlqyeshëm që ndihmon të:

rregullojë kaliumin në trup, duke parandaluar hipertensionin
stimulojnë prodhimin e hemoglobinës, duke parandaluar aneminë
përmirësojë tretjen dhe kapsllëkun

mbron stomakun nga aciditeti dhe acarimi
rrit serotoninën dhe lufton depresionin
lufton pagjumësinë falë vitaminës B6.