Ballina Lajme Lajmi i Fundit/ Macron ‘mbyll derën’ për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut:...

Lajmi i Fundit/ Macron ‘mbyll derën’ për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut: Më parë duhet të ndryshojmë procedurën e pranimeve të mëtejshme në BE

Në konferencën për shtyp në takimin në qytetin francez Toulouse mes kancelares gjermane Merkel dhe presidentit francez Macron, u përmend edhe çështja e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë së Veriut me BE-në. Kancelarja Merkel përmendi shkurtimisht vetëm faktin se kërkohet që për këtë të ketë një vendim unanim dhe i pranuar nga të gjitha vendet e Bashkimit Evropian. Ndërsa Presidenti francez Macron, duke përshëndetur vullnetin dhe reformat e ndërmarra deri tani nga këto dy vende, ripohoi qendrimin e deritanishëm të Francës zyrtare se, “pavarësisht nga sinjalet pozitive prej dy vendeve, që vijnë nga një rajon strategjik si Ballkani, ajo që ne kemi në vëmendje është të ndryshojmë procedurën e pranimeve të mëtejshme në BE”.

“Përshëndesim vullnetin dhe reformat e ndërmarra deri tani në këto dy vende, por pavarësisht nga sinjalet pozitive prej dy vendeve, që vijnë nga një rajon strategjik për ne, si Ballkani, ajo që ne kemi në vëmendje është të ndryshojmë procedurën e pranimeve të mëtejshme në BE”, u shpreh Macron.

Loading...