Ballina Top Lajm PROFILE/ Nga Shqipëria në Serbi, kush janë dhe ç’bëjnë disa nga “Zonjat...

PROFILE/ Nga Shqipëria në Serbi, kush janë dhe ç’bëjnë disa nga “Zonjat e Para” të Ballkanit dhe një “Zotëri i Parë”

Nga “Hillary Clinton” ballkanike dhe jeta në qendër të vëmendjes, për t’u tërhequr në pozita grash dhe nënash të cilat paraqiten vetëm në raste protokollesh, bashkëshortet e disa prej udhëheqësve rajonale kanë marrë rrugë të ndryshme.

E përbashkëta është se ato janë të buzëqeshura dhe të përsosura në foto.

Takoni “Zonjat e Para” të vendeve të Ballkanit, nga Shqipëria në Serbi, shkruan BBC në gjuhën serbe.

Linda Rama, gruaja e kryeministrit shqiptar Edi Rama, u diplomua në ekonomi nga Universiteti i Tiranës, duke lënë vendin në vitet 1990 dhe duke përfunduar një master master jashtë vendit – në Nju York dhe Pragë.

Pas kthimit në Shqipëri, ajo punoi në shërbimin civil dhe në një Agjenci të Privatizimit. Sot ajo i është përkushtuar aktivizmit – është ajo çfarë shkruan BBC në gjuhën serbe.

Ajo kohët e fundit deklaroi në një intervistë për revistën Together se “gratë janë heroina të epokës sonë”.

Gratë që rriten në varfëri, thotë ajo, fitojnë njohuri spontane.

“Ata thjesht kanë nevojë për mundësinë, shansin dhe dorën e shtrirë për të arritur gjithçka që ata ëndërrojnë dhe shpresojnë”, tha Rama.

Ndërsa Linda Rama shfaqet vetëm në raste të rralla të protokollit, situata është komplet ndryshe në Bosnjë.

Edhe pse Bekir Izetbegoviç, drejtuesi i Partisë së Veprimit Demokratik, partia që fitoi zgjedhjet e fundit të përgjithshme, ka pushuar së mbajturi detyra zyrtare në pushtet që nga fundi i vitit 2018, gruaja e tij, Sebija, mund të thuhet se ende është ” Hillary Clinton” e Bosnjës.

Ajo e mori këtë cilësim (sipas ish-Gruas së Parë amerikane), kur u propozua si kandidate për Presidencën e Bosnjes, pasi Izetbegoviç nuk mund të mbante postin pas dy mandateve.

Megjithatë, ajo refuzoi emërimin.

Sebija Izetbegoviç është drejtoreshë e Qendrës Klinike të Universitetit të Sarajevës. Ajo është specialiste në gjinekologji dhe profesore në Fakultetin e Mjekësisë në Sarajevë.

Sebija Izetbegoviç ka një karrierë politike – ajo është e angazhuar në SDA, brenda Departamentit të Shëndetit të kësaj force.

Ajo e përshkruan veten si “një grua e zakonshme që punon shumë”.

“Nuk do të thoja se më pëlqen termi ‘Zonjë e Parë’. Ajo u shkon grave që janë shumë të pasura, të rehatshme, pa humor, pa punë dhe nuk kanë nevojë të ngrihen në orën gjashtë të mëngjesit. Unë as nuk doja, dhe aq më pak ëndërroja të isha e tillë”, thotë ajo.

Romanca me Bekir Izetbegoviç, u kurorëzuar nga martesa, e cila ka rreth 35 vjet.

“Ne kemi mbijetuar nga të gjitha llojet e gjërave që nga arrestimi i babait të tij, trazirat e rënda politike, sëmundja vdekjeprurëse”, thotë Izetbegoviç, referuar vjehrrit të saj të ndjerë, Alija Izetbegoviç.

Në qendër të vëmendjes, pavarësisht bashkëshortit të saj, Anita Muçaj Haradinaj, një gazetare në Radio Televizionin e Kosovës, ka vite që është në lëvizje.

Ajo është e martuar me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, me të cilin raportohet se është takuar kur e ka intervistuar si një nga drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Siç thotë ai, të gjitha vendimet e rëndësishme dhe edukimi i fëmijëve janë dakorduar me gruan e tij, por barra më e madhe i takon asaj.

Financiarisht, ato janë pothuajse të barabartë.

“Unë punoj në televizion, kam një punë private, dhe më Ramushin kam pothuajse të njëjtat fitime mujore”.

“Nga marrja me qira e një shtëpie në Dragodan, unë paguaj një pjesë të saj”, tha Haradinaj në një intervistë për Vitin e Ri.

Në një kohë ajo ishte drejtore ekzekutive i një agjencie marketingu.

Ajo përfundoi studimet universitare në Prishtinë dhe mban një diplomë master në Institutin Rochester të Nju Jorkut, sipas profilit të saj Linkedin.

Dashuria e kryeministrit të Maqedonisë Veriore dhe bashkëshortes së tij ka qenë që nga shkolla e mesme.

Zorica Zaev, bashkëshortja e Zoran Zaevit, ka një Bachelor në Shkencat Ekonomike.

Nuk shfaqet shpesh në publik, përveç vizitave cermoniale jashtë vendit.

Vizitat diplomatike në Tamara Vuçiç janë pjesë e përgjegjësive të punës dhe të “shtëpisë”.

Jo vetëm që është martuar me presidentin e Serbisë dhe njëherësh kreun e Partisë Progresive Serbe në pushtet, Aleksandar Vuçiç, por ajo gjithashtu e punësuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme prej nëntë vitesh

Që kur u bë “Zonjë e Parë” dy vjet më parë, ajo ka marrë pjesë vazhdimisht në fushata humanitare, siç është “Çdo moment është i rëndësishëm” i UNICEF-it.

Në Kroaci është ndryshe; aty ka një “Zotëri të Parë”, i vetmi në Ballkanin Perëndimor

Burri i presidentes kroate Kolinda Grabar Kitaroviç, siç përshkruhet nga disa media kroate, Jakov Kitaroviç ka një biografi të pasur.

Kitarovic është diplomuar në inxhinieri elektrike në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterikë në Zagreb.

Gjithashtu, ai përfundoi edhe studimet detare në Fakultetin e Studimeve Detare në Rijeka.

Si kadet ai ishte në bord për një vit, por kurrë nuk lundroi.

Jakov Kitaroviç ka qenë anëtar i rinisë së HDZ-së (partisë kryesore në Kroaci themeluar nga Tugjmani) dhe atëherë u njoh me gruan e tij të mëvonshme, Kolindan.

Ai bëri një deklaratë politike si “Zotëri i Parë” i Kroacisë kur votoi për Parlamentin Evropian, pak e pazakontë, sipas mediave lokale.

I pyetur pse votuesit duhet të votojnë, ai u përgjigj:

“Sepse ne jemi pjesë e Evropës dhe sepse duhet të tregojmë se jemi qytetarë të vërtetë evropianë”, tha Jakov Kitaroviç.

Udhëheqësi më jetëgjatë në Ballkan, presidenti malazez Milo Gjukanoviç, ka një karrierë martesore pak më të gjatë se karriera e tij – ai dhe Lidija Gjukanoviç, në vitin 2018 festuan 30 vjet martesë. Kaq vite e kanë dhe djalin e tyre.

Ata u njohën që në shkollë të mesme, ku dashuria lindi me bashku me pasionin për basketbollin.

Ish-basketbolliste e Buduçnostit, ndërkohë, ajo u bë dhe një bankiere.

Ajo ka punuar në Prva Banka, në të cilën zotëron më shumë se 40 përqind etë aksioneve.

Mediat raportojnë se asaj i pëlqen të veshë modele të stilistëve të famshëm të klasit botëror, veçanërisht në vizitat zyrtare shtetërore. /tesheshi/

VIDEO bonus:
Loading...