Ballina Shëndeti Sallatë kastravec-domate! Mjaft e konsumuat, mjekët tregojnë arsyen pse nuk duhet të...

Sallatë kastravec-domate! Mjaft e konsumuat, mjekët tregojnë arsyen pse nuk duhet të bëni këtë kombinim

Sallata me domate dhe kastravec është një nga më të zakonshmet për tryezat tona. Në dukje ajo duket e shëndetshme, sidomos tani në verë që ka perimet e stinës.

Domatja dhe kastraveci janë të pasur me vitamina, ujë dhe janë freskuese për temperaturat e larta. Por nutricionistët rekomandojnë që të këto dy perime mos kombinohen më sëbashku.

Arsyet kryesore pse mjekët e ndalojnë rreptësisht këtë kombinim është sepse këto perime kanë kohë të ndryshme tretjeje. Kur përzihet një ushqim që shpërbëhet më shpejtë me një tjetër që kërkon shumë kohë për t’u tretur do të thotë që ky i fundit do të fermentohet. Gjatë kësaj kohe për shkak të procesit të fermentimit trupi juaj do të përjetojë gazra dhe fryrje dhe mund të keni probleme intestinale.