Ballina Lajme Gruevski me syze dhe kapelë dërgohet para togave të zeza në Budapest,...

Gruevski me syze dhe kapelë dërgohet para togave të zeza në Budapest, çka do të ndodhë me fatin e tij?

Gjyk*ata në Hungari do të vendos për ekst*radimin e ish kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, i cili u arr*atis në Budapest, në nëntor të vitit të kaluar, shkruan Makfax.

Seanca është e mbyllur për oponionin, ndërsa detajet pritet të mësohen pas përfundimit të saj, transmeton gazeta Lajm.

Maqedonia e Veriut ka kërkuar eks*tradimin e Gruevskit për vuajtjen e dën*imin prej dy vitesh për blerjen e mercedesit në rastin e PSP-së “Tanku” dhe për ngjarjet e përgj*akshme në Kuvend, ku është i dyshuar si organizator.

Gruevski është arr*estuar mëngjesin e sotëm në Budapest me kërkesë të Gjy*katës.

Ish kryeministri maqedonase fitoi azil politik në Hungari pasi Gjy*kata në Shkup e dën*oi me dy vite bu*rg për blerjen e mercedesit, ndërsa është i aku*zuar edhe në raste tjera të Pro*kurorisë Publike Speciale.

VIDEO bonus:
Loading...