Ballina Shëndeti 400 simptomat për 60 sëmundjet në trupin e njeriut

400 simptomat për 60 sëmundjet në trupin e njeriut

Të gjithë njerëzit ndjejnë shqetësime të ndryshme, dikush në stomak, dikush në veshka, disa kanë fyt delikat, e disa kanë probleme me jashtëqitjen. Nuk ka njeri që të mos ankohet për gjendjen shëndetësore. Në fakt, në një lloj mënyre, të gjitha sëmundjet janë të parandalueshme, pra mund të luftohen që në fillesat e tyre. Por për këtë, në fillim duhet të dimë simptomat e para të secilës sëmundje më vete. Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të shëndetshme. Por dhe në ato raste, kur dikush është prekur nga një sëmundje e caktuar, ekzistojnë procedura të thjeshta që mund të ndiqen në kushtet e shtëpisë, të cilat ndihmojnë në mos përkeqësimin e gjendjes. Çelësi është gjithnjë tek informacioni. Specialistët e shëndetësisë kanë deklaruar se 35 për qind e sëmundjeve në trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herë është vërtetuar se janë vetë njerëzit ata që e dëmtojnë kolesterolin, që krijojnë probleme me mushkëritë, që acarojnë funksionimin e mëlçisë apo që nuk kujdesen aq sa duhet për mirëqenien organike. Pikërisht për këtë arsye ju sjellim plot 400 simptoma për 60 sëmundje të ndryshme në organizmin e njeriut. Në shumë raste simptomat vlejnë për të evituar shfaqjen e një sëmundjeje të caktuar dhe në raste të tjera për ta kuruar atë. Kështu ju mund të lexoni brenda gjashtë faqeve, simptomat e para për 60 sëmundjet më të shpeshta për trupin e njeriut: Sëmundjet kardiake, ato të veshkave, mëlçisë, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, të veshëve, të lëkurës, obezitetin, variçet, për kancerin dhe evitimin e tij. Simptomat e përmbledhura në numrin e sotëm na drejtojnë dhe lidhen kryesisht me mënyrën tonë të të ushqyerit, si duhet të jetë ajo, si dhe me zakonet e përditshmërisë që një njeri nuk duhet t’i harrojë asnjëherë.

Ata*ku kardiak

Simptomat e sëmundjes së zemrës:

1-Shenja të shtrëngimit të fortë

2-Ndjesi peshe në kraharor

3-Shtrëngime të dhimbshme në qendër të gjoksit, të cilat zgjasin disa minuta

4-Shenjat mund të shfaqen dhe zhduken herë pas here

5-Dhimbje të forta që përhapen dhe përgjatë krahëve, shpatullave dhe duarve, në qafë, në stomak

6-Ndjesi të ftohti

7-Pengim frymëmarrjeje

8-Këto mund të shoqërohen me ndjesi të fikëti.

Hipertensioni

Simptomat e sëmundjes:

9-Dhimbje koke, sidomos në mëngjes

10-Gumëzhitje veshësh

11-Marramendje

12-Nganjëherë shoqërohet me gjak nga hundët

13-Depresion, pa e ditur shkakun

14-Personi nxehet pothuajse pa shkak

15-Skuqje të fytyrës

16-Ndjesi të fikëti.

Diabeti

Simptomat e sëmundjes së sheqerit:

17-Të sëmurët me diabet kanë dhimbje barku

18-Frymëmarrje të ngadalta e të thella

19-Prani e ketoneve në gjak dhe në urinë

20-Pacientët me diabet duhet të kontrollojnë peshën

21-Shtojnë në peshë, për këtë duhet të kufizojnë sheqernat e rafinuara

22-Kanë mungesë ekuilibri, e për këtë duhet të rrisin sasinë e fibrës në dietë

23-Ndonjëherë kolesteroli i tyre rritet shumë, për këtë yndyrat duhet të jenë vajra me një lidhje dyfishe.

Anemia:

Shenjat e sëmundjes së gjakut:

24-Lodhje

25-Takikardi

26-Zbehje

27-Gjendje të fikëti.

Artiti Reumatik

Shenjat e sëmundjes së moshës së tretë:

28-Kyçet e duarve ose të këmbëve ënjten

29-Kyçet dhembin dhe në rastin e malcimit të madh ato bëhen të nxehta

30-Malcimi çon në sertësi në kyçe, sidomos kur njeriu çohet në mëngjes apo ka ndenjur në vend për një kohë të gjatë.

31-Malcimi nis në indet e kupës së kyçit.

32-Nëse malcimi vazhdon për një kohë të gjatë mund të dëmtojë pjesë të ndryshme në kyç dhe rreth tij si kërcet e kyçit, kockat, gilcat dhe ligamentet.

33-Lëvizshmëria në kyçe keqësohet dhe kyçi në disa raste mundet të keqvendoset.

34-Në raste të rralla mundet që edhe organe të tjera në trup të malcohen, si për shembull pleura, cipa e zemrës, enët e gjakut dhe sytë.

Gurët në tëmth

Simptomat kryesore:

35-Tëmthi jep dhimbje në hipokondrin e djathtë, poshtë brinjëve.

36-Kur irritohet pjesa e diafragmës që ka kontakt me tëmthin, dhimbja ndihet edhe në shpatullën e djathtë (diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla).

37-Guri në tëmth mund të japë dhimbje (ose mund të shfaqë mbindjesi) në segmentin midis brinjës së VII dhe IX që nga stërnumi deri në shtyllën kurrizore (columna vertebralis).

38-Inflamacioni i tëmthit rrezatohet në shpatullën e djathtë.

Tiroidet

39-Dobësi muskulore, shkaktuar nga një konsumim në rritje të energjisë dhe degjenerim të muskulaturës.

40-Gulçimë zemre dhe rritje të pulsit.

41-Rënie nga pesha, për shkak të konsumimit në rritje të energjisë.

42-Drithërima, për shkak se shtohet ndjeshmëria për disa lëndë në sistemin nervor.

43-Bark, për shkak se ushqimi kalon më shpejt përmes zorrës.

44-Nervozizëm, gjumë të keq, lodhje dhe shqetësim.

45-Problem me lëkurën, midis të tjerash thonjtë mund të shkëputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t’i shtohet rënia e flokëve.

a) Shenjat në rast se pacienti ka mbiprodhimi të tiroides

46-Të rrahura të shpeshta të zemrës

47- Humbje të peshës

48- Këputje trupi e theksuar

49- Nuk durojnë të nxehtin

50- Gjumë i çrregullt

51- Temperaturë e lartë

52- Djersitje e theksuar

53- Aritmi

54- Probleme të syve.

Shenjat në rast se pacienti ka nënprodhimi të tiroides

55- Lëkurë e thatë

56- Gjatë gjithë kohës pacienti ka ftohtë

57- Fryrje të fytyrës

58- Anemi

59- Trashje të zërit

60- Rënie të flokëve

61- Lodhje fizike e përgjumje

62- Të rrahura të pakta të zemrës

63- Yndyra të larta.

Veshkat

Shenjat dhe simptomat

64-Sistemi tretës: Anoreksi, pështjellim, të vjella.

65-Gjaku: Hemorragji si pasojë e keqfunksionimit të trombociteve.

66-Çrregullime të volumit intravaskular që janë pasojë e humbjes së aftësisë të veshkave për të rregulluar përqendrimin e urinës.

67-Anemia është pasojë e mosprodhimit të eritropoetinës.

68-Djersitje e vazhdueshme

69-Fryrje e trupit

70-Ethe

71-Dobësi

72-Urinë e turbullt me erë të keqe

73-Temperaturë.

Alergjitë

Simptomat më të zakonshme të shkaktuara nga alergjitë janë:

74-Hundë që rrjedhin apo të zëna

75-Sy të kuq, të acaruar që të kruhen

76-Kollitje

77-Të teshtima

78-Tharje gjuhe dhe fyti, edhe acarime të tyre

79-Vështirësi në frymëmarrje

80-Diarre

81-Vjellje ushqimi

82-Tharje dhe acarim i lëkurës.

Kanceri në stomak

83-Përzierje të stomakut, të vjella

84-Djegie të stomakut, e cila në disa raste mund të kalojë në të gjithë kraharorin tuaj.

85-Dobësi dhe lodhje

86-Humbje të oreksit ose fryrje të stomakut.

87-Dhimbje e barkut që mund të zgjasë nga pak minuta në disa orë dhe zakonisht dhimbjet mund të largohen vetëm pasi keni marrë një dobësim të acidit.

88-Në disa raste dhimbjeje të cilat zgjasin me javë të tëra dhe largohen, që mund të kalojnë më pas në dhimbje që ka një periudhë të caktuar dhe bëhet më e fortë.

89-Rënie në peshë.

90-Rrjedhje gjaku, mund të shkaktohen nga ulcera në stomak.

Impotenca Seksuale

Simptomat:

Tek të dy partneret e çiftit:

91-Mungesa e interesit ose dëshirës për seks

92-Paaftësia për t’u ndierë i kënaqur.

Tek burrat:

93-Paaftësia për të arritur erektimin

94-Paaftësia për të mbajtur erektimin gjatë gjithë aktit,

vonesa ose mungesa e ejakulacionit.

95-Paaftësia për të kontrolluar ejakulacionin në kohën e nevojshme (orgazmës mashkullore).

Tek gratë:

96-Paaftësia për t’u përqendruar

97-Paaftësia për të arritur orgazmën femërore.

Ankthi-Emocionet

98-Kur një person provon prishje të theksuar të humorit dhe të ekuilibrit emocional, atëherë mund të thuhet se ai person ka çrregullime të gjendjes shpirtërore.

99-Kur emocionet qëndrojnë në një pikë të ulët gjatë gjithë kohës dhe ne humbasim interesin për jetën, kjo do të thotë se po kalojmë një gjendje depresioni.

100-Depresioni madhor karakterizohet nga një gjendje e rënë shpirtërore dhe trishtim që shoqërohet me ndjenjën e fajit dhe të qenit i pavlefshëm.

101-Njerëzit kalojnë në gjendje depresive kur ata kanë probleme në punë, probleme bashkëshortore ose kur ndjehen të pazotë për diçka që duan të bëjnë.

102-Shenjë e depresionit mund të jetë edhe prishja e gjumit, rënia në peshë, këputja, ndjenja e fajit të kotë.

Humbja e kujtesës

103-Memoria humbet ço ditë e më shumë.

104-Personi ka probleme gjuhësore (harron fjalët përkatëse dhe përdor të tjera në vend të falës së duhur).

105-Pjesën më të madhe të kohës është konfuz.

106-Gjërat e reja i mban mend me shumë vështirësi.

107-Mund të ketë konfiguracione, (nuk di të bëjë llogaritë).

108-Nuk arrin të shkruajë normal.

109-Mezi lexon.

110-Ka vështirësi në veshjen e rrobave të trupit.

111-Me kalimin e kohës pacienti humb interesin në gjerat që e rrethojnë dhe bëhet tërësisht konfuz.

112-Mund të ketë dhe haluçinacione, probleme me urinimin dhe jashtëqitjen (inkontinence).

113-Në fund fare pacienti humb edhe kontrollin e trupit të vet thuajse në çdo aspekt.

Autizmi

Simptomat

114-Probleme me shikimin

115-Vështirësi në të folur

116-Probleme me dëgjimin dhe komunikimin

117-Aftësi e kufizuar për të kryer veprime të pavarura

118-Fëmija izolohet në vetvete

119-Formulon me vështirësi mendimet

120-Ka vështirësi në të kuptuar dhe kujtesë.

Sindromi i kanerit (probleme mendore)

Simptomat

121-Çrregullime në sjelljeve

122-Çrregullime në komunikimin verbal

123-Çrregullime në të folur

124-Çrregullime në përqendrim, etj.

Tumori në tru

Simptomat

125-I sëmuri ndjen mpirje të njëanshme të trupit

126-Humbje të pjesshme të shikimit

127-Epilepsi të ndryshme

128-Ndjen shtypje dhe presion në tru

129-I prekuri nga tumori do këtë të vjella

130-Marrje mendsh

131-Dhimbjet e kokë

132-Lodhje

133-Humbje në peshë.

Meningjiti

Simptomat

134-Duart dhe këmbët e ftohta

135-Dhimbje në këmbë

136-Ndryshime anormale të ngjyrës së lëkurës

137-Temperaturë

138-Ethe

139-Dhimbje koke

140-Të vjella

141-Neveri ndaj ushqimit

142-Mpirje të qafës

143-Probleme me ndriçimin dhe dritën e diellit

144-Përgjumje

145-Pështjellim idesh e konfuzion.

Viroza gripale

Simptomat

146-Kollë e fortë

147-Bllokim hundësh

148-Sekrecione nga hunda

149-Dhembje në kraharor

150-Dobësi e përgjithshme trupore, debulesë

151-Mungesë oreksi

152-Dhembje koke

153-Dhembje muskujsh dhe kockash

154-Temperaturë jo e lartë.

Cirroza në mëlçi

Simptomat

155-Dobësi dhe lodhje

156-Humbje të oreksit

157-Humbje të peshës

158-Humbje të masës muskulare dhe krampe (ngërç) muskulare

159-Ikter ose zverdhje të syve dhe të lëkurës

160-Ënjtje të këmbëve

161-Ascit ose fryrje e barkut nga grumbullimi i ujit në të

162-Të përziera dhe të vjella

163-Humbje të qimeve të trupit dhe të aftësisë seksuale

164-Tek burrat rritje të qimeve në fytyrë, zë të thellë

165-Çrregullime menstruale tek gratë.

Osteoporoza

Simptomat

166-Prek gjunjët, këmbët dhe kyçet

167-Pacienti e ka të vështirë të lahet

të vishet, dhe të krihet në mëngjes

168-Shoqërohet edhe me serozit, që do të thotë efuzione pleurale, perikardit, anemi, xhunga nën lëkurë.

169-Kur sëmundja përparon, ajo shkakton shformime karakteristike të gjymtyrëve: Gishtërinjtë e duarve zhvendosen lateralisht për nga ulna, gishtërinjtë pësojnë kontrakturë etj.

170-Përparimi i sëmundjes shoqërohet me shkatërrim të kërcit të kyçeve dhe me ankilozë të kockave.

Bronkiti kronik

Simptomat

171-Kollë e fortë

172-Bllokim hundësh

173-Sekrecione nga hunda

174-Dhembje në kraharor

175-Dobësi e përgjithshme trupore, debulesë

176-Mungesë oreksi

177-Dhembje koke

178-Dhembje muskujsh dhe kockash

179-Temperaturë jo e lartë.

Distrofia muskulore

Simptomat

180-Dobësia e muskujve skeletorë të shpatullave

181-Dhembje në pjesën e sipërme të krahëve

182-Dobësim të muskujve të kofshëve

183-Dhembje të muskujve të legenit

184-Të sëmurët ndjejnë kërcitje, fortësi dhe shtrëngim të muskujve.

185-Këta individë ndjejnë lodhje gjatë aktiviteteve të lehta fizike.

186-Mund të lodhen duke ecur dhe ngjitur shkallët.

187-Shpesh e kanë të vështirë të ngrihen nga karrigia.

Myku në vesh

Simptomat

188-Ënjtje e veshit

189-Pezmatim i kanalit

190-Dhimbje e fortë

191-Vështirësi në të dëgjuar

192-Dhimbje koke

193-Temperaturë e lartë

194-Sekrecione.

Veremi

Simptomat

195-Temperaturë

196-Ethe

197-Humbje të energjisë

198-Lodhje

199-Rënie në peshë

200-Humbje e oreksit

201-Të përziera

202-Djersitje, në pjesën më të madhe të rasteve natën.

203- Kollë e fortë e vazhdueshme që zgjat 3 javë ose më shumë.

Skizofrenia

204-Dëmtimi i perceptimit, dëmtimi i ndjenjës së unit dhe të vullnetit.

205-Shumë persona me skizofreni manifestojnë reagime emocione anormale.

206-Dëmtimi i marrëdhënieve dhe i sjelljes.

207-Skizofreni ka shumë vështirësi në shoqërimin me të tjerët.

Tifo

Simptomat

208-Simptomat janë dhembje barku, kyçesh, të vjella, temperaturë e lartë.

209-Preken kryesisht fëmijë, të rinj dhe të moshuar.

210-Simptomat mund të fillojnë brenda disa orëve ose disa ditëve.

211-Simptomat mund të zgjasin për 24-48 orë, por edhe një javë.

Pneumoni

Simptomat

212-Pacientët me pneumoni kanë kollë, dhimbje pleurave

213-Frymëmarrje sipërfaqësore dhe temperaturë të lartë

214-Tek të rinjtë shfaqet me kollë të thatë, të vjella, dhimbje barkut, ndjenje lodhje.

215-Tek të moshuarit shfaqet me anoreksi, konfuzion, lodhje.

Rrufë

Simptomat

216-Fëmijët kanë temperaturë

217-Të zihen hundët e të kullojnë vazhdimisht

218-Shoqërohet me të teshtima të shpeshta

219-Zakonisht shkaktohet nga të ftohtët.

TENSIONI

Simptomat

220-Dhimbje koke, sidomos në mëngjes

221-Gumëzhitje të veshëve

222-Marramendje

223-Nga njëherë del gjak nga hundët

224-Depresion pa e ditur shkakun

225-Personi është i shqetësuar dhe i irrituar

226-Skuqje e fytyrës

227-Ndjenja të fikëti.

PANKREASI

Simptomat

228-Dhimbje të forta barku

229-Fryrje barku

230-Të vjella

231-Rrahje të shpejta të zemrës

232-Temperaturë.

DHIMBJET E SHPINËS

Simptomat

233-Dhimbje mesi që zgjat më shumë se dy orë

234-Bllokim i shtyllës kurrizore

235-Dhimbje që bllokon njërën anë të veshkave

236-Shpesh njerëzit nuk mund të lëvizin për javë të tëra

237-Gjithmonë e ndjen shtyllën kurrizore të rënduar

238-Në disa raste dhimbjet fokusohen dhe në zonën e legenit.

PARKINSON

Simptomat

239-Dridhja është vetëm në duar

240-Ndodh edhe në gjendje qetësie, d.m.th kur duart nuk po punojnë.

241-Muskujt e dorës dhe të krahut në përgjithësi janë të ngurtë

242-Këta pacientë kanë vështirësi në ecje

243-Nuk e mbajnë dot ekuilibrin

244-Në faza të rënduara të sëmundjes pacientët rrëzohen shpesh.

MIOPATIA

Simptomat

245-Dobësim i muskujve të krahëve

246-Dobësim i muskujve skeletorë

247-Kanë vështirësi në ecje

248-Shtrëngim i muskujve të zemrës

249-Shtrëngim dhe dobësim i muskujve të mushkërive

250-Dobësim progresiv.

PODAGORA

Simptomat

251-Shumë dhimbje tek gishtat e këmbës

252-Gishtat ënjten

253-Marrin ngjyrë të kuqe

254-Në rastet e rëndimit të sëmundjes ngjyra bëhet blu

255-Njëri nga kyçet e këmbës bllokohet

256-Shfaqet në çdo moshë.

KANCERI I LEKURES

Simptomat:

257-Numër i lartë nishanesh në trup

258-Ato kanë ngjyrë të errët

259-Nishanet janë zakonisht në formë simetrike

260-Zakonisht këto nishane kanë një diametër prej 6 milimetra

261-Sëmundja shfaqet në shtresën e jashtme të lëkurës

262-Puçrrat dhe nishanet shfaqen në çdo pjesë të trupit.

KANCERI I GJIRIT

Simptomat

263-Ndryshime të madhësisë dhe pozicionit të gjirit

264-Ndryshime të lëkurës

265-Lëkura bëhet me gropëza, bëhet e fortë.

266-Në ndonjë rast merr ngjyrën e kores së portokallit.

267-Ndryshime të thithit si rrafshimi, futja brenda, spostimi, sekrecionet.

268-Masë aksilore (nën sqetull).

CERMA

Simptomat

269-Zakonisht sëmundja shfaqet natën

270-Gishti i madh i këmbës dhemb dhe ënjtet

271-Kyçi nuk duron asnjë prekje

272-Dhimbja shoqërohet me ethe

273-Në shumë raste edhe me temperaturë

274-Lëkura vyshket

SPONDILIATROZA

Simptomat

275-Dhimbjet janë të fiksuara në një vend

276-Dhimbjet janë pulsuese

277-Dhimbja shfaqet edhe natën

278-Personat kërkojnë kryesisht qetësi

279-Spondiliatroza shkaktohet edhe me marrje mendsh

280-Me të vjella.

MIGRENA

Simptomat

281-Dhimbje koke të përqendruara në njërën anë

282-Krizat zgjasin 15 minuta deri në 1 orë

283-Ata që vuajnë nga migrena janë të zbehtë

284-Janë persona që kanë ftohtë

285-Kanë luhatje humori

286-Gjithmonë preferojnë errësirën derisa t’u kalojnë dhimbjet.

RËNIA E FLOKËVE

Simptomat

287-Tek meshkujt humbja e flokëve nis që në moshën 15-vjeçare

289-Tek femrat shfaqet pas të 30-ve

290-Rënia e flokëve shfaqet anash ballit

291-Në mes të kokës

292-Humbja e flokëve fillimisht fillon në faza të përkohshme.

HEMORROIDET

Simptomat

293-Kruarje anale

294-Dhimbje anale, sidomos kur ulesh

295-Derdhje gjaku i pastër d.m.th ngjyrë e hapur

296-Dhimbje gjatë jashtëqitjes.

SËMUNDJET PNEOMONARE

Simptomat

297-Kollë e madhe

298-Bllokim i mushkërive deri në rrugët e frymëmarrjes

299-Në ndonjë rast edhe bllokim i kordave zanore (ikën zëri)

300-Zverdhje e personave

301-Dobësi fizike.

ASTMA

Simptomat

302- Ngulçimi

303- Kollitja

304- Marrja frymë me vështirësi

305- Rritet rreziku për bronkitet

306- Pneumonia përsëritet

307- Reagime alergjike.

TALASEMIA

Simptomat

308-Lodhje

309-Takikardi

310- Zbehje

311- Mosfurnizim i organizmit me oksigjen

312- Zemra nuk kryen si duhet funksionin e saj

313- Talasemia minore s’ka simptoma klinike.

KOLESTEROLI

Simptomat

314-Në fillesa nuk shfaq simptoma

315-Shenjat e para shfaqen kur përparon sëmundja

316-Dhimbje gjoksi nga zemra ose

317-Dhimbje në këmbë gjatë ecjes që shkaktohet nga

318-Ngushtimi i enëve të gjakut

319-Bllokimi i damarëve të këmbës.

VARIÇET

Simptomat

320-Këmbë të rënda

321- Këmbë të fryra

322- Fryrje e venave nën lëkurë

323- Lodhje

324- Fryrje të shputave të këmbëve

325- Venat e gjakut bëhen të kuqe; në raste të rënda blu.

BETATALASEMIA

Simptomat

326-Lodhje

327-Takikardi

338-Zbehje

329-Gjuhë e lëmuar

330-Thonj të deformuar dhe të thyeshëm

331-Eritrocite të vogla dhe me pak hemoglobinë.

OBEZITETI

Simptomat

332-Dëshirë për ushqime të thata pa vitamina

333-Shëndoshje e vazhdueshme dhe pa ndërprerje

334-Ulet presioni i gjakut

335-Personave u shtohen edhe sëmundjet e zemrës

336-Ndjehen gjithmonë të pangopur.

DEPRESIONI

Simptomat

337-Trishtim

338-Humbje energjie

339-Ndihesh pa shpresa ose pa vlerë

340-Rritje e nevojës për gjumë

341-Dhimbje të pashpjeguara

342-Ulje e dëshirës për seks

343-Dhimbje koke

344-Ndryshim në oreks që shkaktojnë humbje apo ngritje peshe

345-Mendime rrotull vdekjes ose vetëvrasjes

346-Përpjekje për vetëvrasje.

HEPATITI A

Simptomat

347-Dhembjet e barkut

348-Ethet

349-Lodhjen ose molisjen

350-Humbjen e apetitit

351-Ndjenjën e vjelljes

352-Zverdhjen dhe urinën e errët.

Ulçera

Simptomat

353-Dhimbje që i ngjan djegies në bark, e cila e rrezaton këtë dhimbje në kurriz.

354-Dhimbja ka ritmin e vakteve të ngrënies dhe shfaqet një çerek ore pas ngrënies.

355-Dhimbja zgjat 2-3 javë dhe me pas zhduket dhe rishfaqet pas disa javësh apo muajsh.

356-Sëmundja shfaqet në mënyrë ciklike (pranverë, vjeshtë) ose sipas rrethanave të veçanta (stres psikologjik, marrje ilaçesh, etj).

Menstruacionet

Disa nga simptomat më të shpeshta:

357-Dhimbje shpine

358-Dhimbje në pjesët e brendshme të “kofshëve”

359-Axhitim i të vjellave

360-Diarre

361-Kapsllëk

362-Dhimbje koke

363-Rritje jashtëzakonisht e madhe e dëshirës për kontakt seksual.

Tumori në tru

Simptomat me të cilat shfaqet zhvillimi i tumorit në tru:

364-I sëmuri ndjen mpirje të njëanshme të trupit

365-Humbje të pjesshme të

shikimit

366-Epilepsi të ndryshme

367-Ndjen shtypje dhe presion në tru

368-I prekuri nga tumori do këtë të vjella

369-Marrje mendsh

370-Dhimbjet e kokë

371-Lodhje

372-Humbe në peshë.

Paranoja

Shenjat e para të personit të prekur nga sëmundja:

373-Ekzagjerimin dhe defektet e personalitetit.

374-Para “shpërthimit” të plotë të paranojës pacienti mund të kalojë një fazë depresioni, e cila i paraprin një paranoje të përhershme e në “lulëzim”.

375-Deluzionet bëhen të pranishme, përgjithmonë.

376-Paranojaku bën deduksione racionale nisur nga premisa false, pasi gjykimi i tij është “prekur”.

377-Ai beson se disa njerëz janë kundër tij; e ata po konspirojnë e komplotojnë së bashku për t’i shkatërruar shëndetin apo pozitën.

378-Ai “shikon” mesazhe të fshehura në ngjarje rutinë; gjithçka që ndodh ka një referencë speciale për atë vetë.

379-Ai është i persekutuar dhe i ndjekur nga influenca malinje.

Ekzema

Simptomat:

380- Kruajtje në lëkurë

381- Lëkurë e skuqur

382- Flluska të vogla në lëkurë

383- Njolla të mbuluara me shtresa lëkurë

384- Lëkura është e thatë.

Sindorimi i Dawnit

Simptomat

385-Dëgjim me vështirësi

386-Probleme me zemrën

387-Probleme me sytë

388-Nivel i ulët i hormoneve

389- Probleme të skeletit

Skleroza

390- Memoria humbet çdo ditë e më shumë.

391- Personi ka probleme gjuhësore (harron fjalët përkatëse dhe

përdor të tjera në vend të falës së duhur).

392- Pjesën më të madhe të kohës është konfuz.

393- Gjërat e reja i mban mend me shumë vështirësi

394- Mund të ketë konfiguracione, (nuk di të bëjë llogaritë).

395- Nuk arrin të shkruajë normal.

396- Mezi lexon.

397- Ka vështirësi në veshjen e rrobave të trupit.

398- Me kalimin e kohës pacienti humb interesin në gjerat që e rrethojnë dhe bëhet tërësisht konfuz.

399- Mund të ketë dhe aluçinacione, probleme me urinimin dhe jashtëqitjen (inkontinencë).

400- Në fund fare pacienti humb edhe kontrollin e trupit të vet, thuajse në çdo aspekt.