Ballina Bota Mediat ruse: Greqia pajiset me avionin e rrallë të modernizuar

Mediat ruse: Greqia pajiset me avionin e rrallë të modernizuar

Flota greke pranoi avionin e saj të parë të modernizuar të mbikëqyrjes detare P-3B nga Lockheed Martin, një kompani globale e aviacionit, mbrojtjes dhe teknologjisë së përparuar, tha Ministria greke e Mbrojtjes.

Ceremonia u zhvillua në fabrikën e industrisë së avionëve grekë në Tanagre, në veri të Athinës të premten, në prani të ministrit grek të mbrojtjes Evangelos Apostolakis, ambasadorit të SHBA në Greqi Geoffrey Pyatt dhe përfaqësuesve të Lockheed Martin.

“Modernizimi i avionit do të plotësojë nevojat e marinës [Greke] të paktën deri në vitin 2040, si në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar në Detin Egje dhe në rajonet e Mesdheut Lindor”, tha Apostolakis, raporton media ruse Sputnik.

Sipas ministrit, Greqia “filloi të forcojë dhe modernizojë” forcat e saj të armatosura. Pyatt, nga ana e tij, tha se ishte “një kënaqësi e madhe dhe një nder” për të festuar aftësinë e Patrullës Detare të Marinës Helenike. Ushtria greke tha se helikopterët ishin të përshtatshëm për përdorim të menjëhershëm dhe pritet të hyjnë në shërbim shumë shpejt.

VIDEO bonus:
Loading...