Ballina Shëndeti Lëngu i lakrës së bardhë, benefitet që nuk i keni ditur

Lëngu i lakrës së bardhë, benefitet që nuk i keni ditur

A keni menduar ndonjëherë për përfitimet e lëngut të lakrës së bardhë?

Konsiderohet të jetë një nga lakrat më të shëndetshme, ndaj nëse përtoni ta përgatisni si sallatë ju rekomandojmë ta pini si lëng.

Detox Trupi

Lëngu i lakrës ndihmon në eleminimin e kimikateve dhe hormoneve që shkaktojnë dëme në trup. Kjo është e mundur falë glucosinolates, të cilat gjenden me shumicë tek lakra.

Për lëkurë të shkëlqyeshme

Lëngu i lakrës përmban phytochemicals, antioksidantë, vitamina A, C dhe E, të cilat mund të bëjnë mrekulli për lëkurën tuaj.

Lufton kancerin

Lëngu i papërpunuar i lakrës përmban glukozinolate, të cilat trupi i konverton në komponimet isotiocianate me veti unike të parandalimit të kancerit për zorrën e trashë, kancerit të prostatës e të fshikëzës.

Ndihmon aparatin tretës

Lëngu i freskët i lakrës është një kurë natyrale efektive dhe e fuqishme për obezitetin. Ndihmon në pastrimin e pjesës së sipërme të zorrëve dhe ndihmon në procesin e tretjes. Ajo përmban acid laktik, i cili vepron si një dezinfektues në zorrën e trashë.

Shëndeti kardiovaskular

Lakra përmban selen, mineral që ndihmon në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet e zemrës. Gjithashtu përmban nivele të larta të acidit yndyror esencial Omega 3, i cili ndihmon në parandalimin e goditjeve, sëmundjeve kardiovaskulare dhe presionit të lartë të gjakut. Seleni ndihmon gjithashtu në luftimin e simptomave të artritit.

Loading...