Ballina Shëndeti Fryrje barku! Lista e ushqimeve që janë ‘aleatë’ të shëndetit tuaj

Fryrje barku! Lista e ushqimeve që janë ‘aleatë’ të shëndetit tuaj

Nuk jeni të shëndoshë, thjesht ndieni fryrje barku. Cilat ushqime ju ndihmojnë të shpëtoni nga ky problem.

Ndnjëherë nuk ndihemi mirë me veten dhe arsyeja më e shpeshtë për sa i përket shëndetit është ajo e fryrjes së barkut. Por jo gjithmonë ka dicka që nuk shkon nëmomentin që ndihemi të fryrë. Ky problem mund të jetë  shkaktuar nga ushqime të ndryshme si:

Brokoli, lakra, lulelakra: Këto perime përmbajnë rafinosse, një lloj sheqeri që mbetet i patretur derisa bakteret e fermentojnë atë dhe ky proces prodhon gaz.

Bishtajoret: Perimet si thjerrëzat apo fasulet përmbajnë sheqerna dhe fibra që trupat tanë si absorbojnë dot. Kështu që kur ato mbërrijnë në zorrën e hollë, bakteret hyjnë në punë për t’i fermentuar ato.

Produktet e qumështit: Enzimat që bëjnë të mundur shpërbërjen e laktozës ndikojnë në fryrjen e barkut.

Mollët: Mollët janë të pasura me fibra dhe gjithashtu përmbajnë fruktozë dhe sorbitol, të cilat shumë njerëz nuk i tolerojnë. Rezultati? Gaz dhe ndjesi fryrjeje.

Ndërsa ushqimet që mund t’ju ndihmojnë me ketë problem janë:

Kastravecat: Ashtu siç i përdorim për të reduktuar fryrjen poshtë syve, mund t’i përdorim e dhe për fryrjen e barkut pasi përmbajnë

Bananet: Ushqimet e pasura me potasium si bananet, avokadot, kivit, portokallet parandalojnë mbajtjen e ujit dhe rregullojnë nivelet e sodiumit.

Papajat: Enzima papain e gjendur në papaja ndihmon në shpërbërjen e proteinave dhe e bën procesin e tretjes më të lehtë.

Asparagët: Asparagët gjithashtu ndihmojnë kundra fryrjes, ju bëjnë të urinoni dhe ju ndihmojnë gjatë periodave.

Kosi me probiotikë: Përdorini këto baktere të mira në kosin tuaj. Rregullojnë tretjen.

Xhenxhefili: Xhenxhefili është një medikament natyror për ftohjen, dhimbjet muskulore, dhimbjet e barkut dhe sëmundjet e shkaktuara nga plazhi. Është një anti-inflamator i natyrshëm dhe ndihmon tretjen. Qetëson sistemin e tretjes dhe relakson muskujt e traktit të tretjes.

Çaji me mente dhe kamomil: Nëse ndiheni të rënduar pas darkës, pini një çaj mente ose kamomili. Qetëson muskujt e sistemit të tretjes dhe zhduk gazrat që shkaktojnë fryrjen./Living

VIDEO bonus:
Loading...