Ballina Shëndeti Si t’i trajtoni infeksionet urinare, me kura natyrale!

Si t’i trajtoni infeksionet urinare, me kura natyrale!

Infeksionet e traktit urinar ITU ndodhin kur mikrobet infektojnë fshikëzën, veshkat, uretrën dhe pjesë të tjera të sistemit tuaj urinar. ITU zakonisht shkakton djegie kur urinojmë dhe mund të prekë burrat dhe gratë. Infeksioni i traktit urinar mund të shkaktojë edhe ethe, dridhura, dhimbje abdominale dhe shkarkim jonormal.

Por si ta trajtojmë atë në mënyrë natyrale?

Ka disa mënyra që do t’ju ndihmojnë ta trajtoni në mënyrë natyrale infeksionin urinar dhe dritare.net i ka sjellë për ju. Zbulojini në galerinë më poshtë!


Përdorni sodë buke, për neutralizimin e niveleve të aciditetit në urinë dhe do të ndihmojë në zbutjen e dhimbjes. Përzierja e një lugë çaji sodë buke me një gotë ujë do të kontribuojë në eliminimin e aciditetit të pranishëm në traktin tuaj urinar.

Marrja e rregullt e probiotikëve mund të ndihmojë në trajtimin e simptomave të infeksioneve urinare.

Hani ananas! Enzimat në ananas të quajtura bromelain janë testuar dhe provuar se japin rezultate të rëndësishme në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Funksionet antiinflamatore të këtij fruti trajtojnë shumë më shpejt problemin tuaj kur kombinohen dhe me metoda të tjera.

Hani kos! Jo shumë njerëz i njohin efektet e tij pozitive. Bakteret e shëndetshme në të, luajnë një rol të madh në trajtimin e infeksioneve urinare. Shmangni kosin e përpunuar, pasi përmban sheqer, gjë që nuk kontribuon në kurimin e këtyre infeksioneve.

Uthulla e mollës ka shumë përfitime shëndetësore. Nëse ju pini uthull molle, do të ndihmojë në mbajtjen shëndetshëm të sistemit tretës dhe atë urinar.

Vitamina C në dietën tuaj është thelbësore për shumë funksione të ndryshme trupore. Mjekët kanë vënë re se kjo vitaminë është veçanërisht e mirë në luftimin e aciditetit në urinën tuaj dhe parandalimin e baktereve që zhvillohen në të.

VIDEO bonus: Tërmeti në Shqipëri VIDEO nga Tetova: MOTI: PUBLICITET: PUBLICITET:
Loading...