Ballina Bota Si dhe pse Ekuadori përfundimisht “u lodh” nga Julian Assange dhe ia...

Si dhe pse Ekuadori përfundimisht “u lodh” nga Julian Assange dhe ia ndëprenë strehimin atij në ambasadën në Londër

Gjashtë vjet, nëntë muaj dhe 24 ditë pasi hyri në ambasadën ekuadoriane në Londër dhe shpalli azilin, themeluesi i Wikileaks, Julian Assange, u nxor përsëri në rrugë nga oficerët e policisë britanike.

Dëbimi dramatik vjen pas një viti tensionimit mes Assange, 47 vjeç dhe mikpritësve të tij ekuadoras, duke kulminuar në Wikileaks duke publikuar një rrjedhje të qindra mijëra e-maileve të hackuara, të vjedhura misterioze nga inbox-et e presidentit dhe gruas së parë të Ekuadorit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ishte ky veprimi i fundit që përfundimisht vendosi qeverinë e Ekuadorit në mënyrë të vendosur kundër Assange, i cili deri atëherë ishte duke u trajtuar më pak si një refugjat politik sesa një i burgosur – megjithëse ai ishte i lirë të largohej në çdo kohë.

Ky llogaritet si një kapitull i ri në një sagë që filloi kur Assange hyri në ambasadën e Ekuadorit në Londër, më 19 qershor të vitit 2012.

Në atë kohë, Assange ishte duke u përballur me ekstradimin e menjëhershëm në Suedi, ku kërkohej të merret në pyetje në një hetim për përdhunim dhe sulme seksuale. Ai u paraqit në ambasadë pasi humbi një apel përfundimtar në gjykatat britanike.

Assange kishte arsye të mirë për të zgjedhur Ekuadorin si mbrojtës të tij. Dhe kishte të drejtë. Dy muaj më pas, qeveria e Correa zyrtarisht i pranoi kërkesën për azil.

Në muajt dhe vitet që pasuan, thuhet se Correa ndërtoi një agjenci të inteligjencës në miniaturë rreth mysafirit të tij të ri.

Por gjërat filluan të ndryshojnë.

Në tetor të vitit 2016, presioni ndërkombëtar ra mbi Ekuadorin për rolin e Assange në ndërhyrjen e zgjedhjeve ruse dhe Correa përkohësisht i ndërpreu aksesin e internetit Assange, duke mos e rikthyer atë deri pas zgjedhjeve të SHBA.

Marrëdhëniet e Assange me kombin e tij pritës u bënë edhe më të trazuara pasi Correa u kufizua nga mandati në vitin 2017.

Ai u pasua nga Lenin Moreno, nënkryetari i tij i vetëm, i cili fitoi përmes një fitoreje të ngushtë zgjedhore.

Kur u gjend në detyrë, Moreno u tregua më konzervativ dhe nuk bëri asnjë sekret se ai e konsideroi Assange si një “problem të trashëguar” dhe një “telash”.

Nuk kaloi shumë kohë dhe Assange testoi “kufijtë e Moreno”. Ai nxiti një reagim diplomatik në vitin 2017, kur ai “mbështeti” lëvizjen katalunase të pavarësisë në Spanjë, duke detyruar ministrin e jashtëm të Ekuadorit të sqaronte në një deklaratë se pikëpamjet e Assange nuk përfaqësojnë pozicionin e shtetit ekuadorian.

Kështu, siç thuhet më tej, përcjell Telegrafi, Moreno edhe një herë i ndërpreu internetin Assange-t.

Assange u lejua të kishte qasje në internet në fund të vitit 2018, por vetëm pasi pranoi të mos “kryejë aktivitete që mund të konsideroheshin ndërhyrje politike në punët e brendshme të shteteve të tjera”.

Në të njëjtën kohë, Ekuadori vendosi një rregullore të re dhe të detajuar për të, duke ia ndaluar vizitorët e paparalajmëruar dhe të tjera.

Assange “tërbohet” me kufizimet dhe hedh në gjyq Ministrinë e Jashtme të Ekuadorit. Kur humbi, ai paraqiti një ankesë në Komisionin Ndër-Amerikan për të Drejtat e Njeriut, i cili e kundërshtoi atë.

Ajo që ndodhi më pas ishte ndoshta e pashmangshme. Ishte koha e Lenin Moreno në fuçi.

Në fund të shkurtit, një nga rivalët politikë të Moreno zbuloi se kishte marrë një pjesë të dokumenteve të rrjedhura nga një burim anonim.

Dosjet, tha ai, treguan se Moreno kishte përfituar korruptivisht nga një marrëveshje me një firmë kineze.

Dosja u quajt “INA Papers”, sipas emrit të një nga kompanitë që thuhet se përdorte për të kanalizuar paratë, INA Investments Corp.

Më 19 shkurt, faqja e lajmeve ekuadoriane Le Fuente botoi faqet nga rrjedhja në një histori hetimore mbi korrupsionin e supozuar.

Tre ditë më vonë, dikush anonimisht e regjistroi adresën e internetit INApapers.org për të publikuar shumë më tepër.

Ajo o plotësua në fillim të marsit me materialin e hackuar nga llogaritë e Moreno dhe gruas së tij, ndër të tjera.

Mbulimi përfshin mesazhe SMS, shkrime telefonike, tekste WhatsApp dhe Telegram, dhe email privatë.

Wikileaks kishte thënë se nuk ka asnjë lidhje me faqen.

Megjithatë, Moreno dyshonte qartë ndryshe.

“Zoti Assange ka shkelur marrëveshjen që kemi arritur me të dhe me këshilltarin e tij ligjor shumë herë”, tha Moreno.

Ndërsa zëvendëspresidenti i Moreno, Otto Sonnenholzner, shkoi në televizion për të akuzuar: “çfarë kanë bërë Wikileaks dhe aktorë të tjerë politikë, për të publikuar fotot private të presidentit të republikës, të familjes së tij, është një veprim i neveritshëm, i neveritshëm dhe i urryer”.

Ministri i Punëve të Jashtme u citua duke u zotuar të marrë masa kundër Assange.

Ndryshe, bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange, është arrestuar sot nga policia metropolitane në ambasadën e Ekuadorit në Londër, transmeton Telegrafi.

Qeveria amerikane akuzon Assange për pjesëmarrje në rrjedhjen e informacioneve sekrete, që konsiderohet si rrjedhja më e madhe e dokumenteve në historinë e këtij vendi.

Sipas aktakuzës së ngritur më 8 mars të vitit 2010, Assange kishte thyer fjalëkalime në kompjuterët e Departamentit amerikan të Mbrojtjes. /Telegrafi/