Ballina Shëndeti Sekreti për kocka të forta, majdanozi

Sekreti për kocka të forta, majdanozi

Për të patur kocka të forta dhe të shëndetshme është e rëndësishme që trupi ynë të marrë sa më shumë minerale dhe vitamina.

Një nga erëzat shumë e pasur me vitaminën K është majdanozi, e cila është shumë e rëndësishme për kockat.

Vitamina K ndihmon në ndërtimin e fortësisë së kockave. Gjithashtu vitamina K aktivizon disa proteina që rrisin dendësinë minerale në kocka.

Sipas studiuesve ushqimet që përmbajnë sasi të lartë të vitaminës K arrijnë të zvogëlojnë rrezikun e thyerjes së tyre.

Për këtë arsye majdanozi është i këshillueshëm të jetë në dietën tonë për të patur kocka sa më të forta./Opinion.al/

Loading...