Ballina Bota Rusi, Putin: Kim Jong Un ka nevojë për garanci ndërkombëtare

Rusi, Putin: Kim Jong Un ka nevojë për garanci ndërkombëtare

Presidenti rus Vladimir Putin, tha të enjten se liderit të Koresë së Veriut i nevojitet garantimi i sigurisë ndërkombëtare për të ndaluar programin e tij bërthamor. Kjo garanci do të duhej të ofrohet brenda një kuadri shumëkombësh, shtoi ai, pas bisedimeve në Vladivostok në lindjen e largët të Rusisë.

Kim e ka vlerësuar takimin si ‘shkëmbim kuptimplotë’. Putin tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut ishte mjaft i hapur dhe se kanë biseduar lirshëm për të gjitha çështjet që ishin në agjendë.

Takimi mes dy liderëve zhvillohet dy muaj pas samitit vietnamez midis Trump dhe diktatorit të Koresë së Veriut, në të cilin Pyongyang dhe Uashingtoni nuk kanë gjetur një kompromis midis denuclearization dhe lehtësimin e sanksioneve.

Loading...