Ballina Lajme Shqipëri Grabitja, Lleshaj tregon kush e njoftoi policinë

Grabitja, Lleshaj tregon kush e njoftoi policinë

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i ftuar në “Vizion plus” ka folur në lidhje me grabitjen e ndodhur në aeroportin e Rinasit.

Lleshaj u shpreh se policia e shtetit nuk është njoftuar nga koncesionari i aeroportit të Rinasit për grabitjen, por nga një burim tjetër.

“Unë di që policia është vënë në dijeni nga një burim tjeter fillimisht, jo nga koncesionari, dmth një nga punonjësit e kompanisë së avioneve. Policia ka reaguar në second, ka tentuar të futet brenda dhe nuk I është hapur dera. Policia ka reaguar shumë shpejt pasi kanë qënë brenda në makinë, nuk ishin jashtë. Ata janë sulmuar me granata dhe armatim të rëndë, por e kanë dominuar situatën në mënyrë perfekte.”

Sipas ministrit, policia sapo është vënë në dijeni për grabitjen ka shkuar në drejtim të pistës së aeroportit, por dera nuk është hapur nga koncesionari.

Për Lleshajn përgjegjës kryesor për grabitjen ësjtë koncesionari kinez, pasi ky është një rast i përsëritur dhe se ka injoruar kërkesat për rritjen e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”.

“Është e vërtete që policia ka tentuar të futet në pistën e aeroportit por nuk ka hapur dot derën. Nuk besoj se kompania administruese e sigurisë brenda në aeroport nuk e ka hapur deren me qëllim, nuk e besoj këtë. Dua të sqaroj se grupi I FNSH-së, ndodhej aty afër aeroportit e pozicionuar për sigurine e Rinasit. Por dicka nuk funksionoi në bashkëpunimin me kompaninë, kjo duhet të verifikohet.Sigurisht që këtu kemi të bëjmë me një problem të madh pasi është kaluar me lehtësi barriera fizike e rrethimit të aeroportit, dhe kjo është pakënaqësia që kemi ne ndaj kompanisë që ruan sigurine ne aeroport. Ky partner I yni cedon për herë të dytë në mënyrë të rëndë. Ne, kompania nuk na ka dhënë sekonda kohë për të reaguar, jo më minuta.

Në momentin që banda është larguar, policia është vënë në ndjekje. Në një moment të dytë ata kanë lënë një makinë ku lexonte hetimi tatimor dhe kanë transportuar parate në makinën tjetër. Në këtë moment është afruar policia dhe ka pasur shkëmbim zjarri ku është vrarë edhe Murataj. Vendosja e makinës ku lexonte hetimi tatimor në mes të rrugës, e ka bërë të vështirë ndjekjen.

Ne kemi identifikuar pergjegjesin kryesor te kesaj ngjarje, qe eshte koncesionari pasi ky eshte rast i perseritur dhe per me teper ka disa letra derguar kompanise qe duhet te rriste sigurine dhe jane injoruar ne menyre sistematike cuditerisht.”-tha Lleshaj./ Opinion.al E.Xh.

VIDEO bonus:
Loading...