Ballina Bota Gazeta lokale amerikane, fiton çmimin Pulitzer

Gazeta lokale amerikane, fiton çmimin Pulitzer

Një gazetë lokale amerikane, ka fituar çmimin Pulitzer për mbulimin e masakrës së ndërmarrë në dhomën e saj të lajmeve, por punonjësit e Kapital Gazette në Maryland, nuk festuan kur mësuan se kanë fituar çmimin më prestigjoz të gazetarisë amerikane. Punonjësit e gazetës u përqafuan në heshtje në kujtim të pesë kolegëve të tyre, që humbën jetën pasi një person i armatosur mësyu duke shtënë me armë, në zyrën e tyre në qershor të 2018-ës.

Bordi i çmimeve Pulitzer, gjithashtu i ka akorduar gazetës një fond prej 100 mijë dollarësh, për të inkurajuar më tej punën e saj gazetareske. Ndërkohë, mes te tjerash, çmime Pulitzer i janë dhënë edhe gazetës Nju Jork Tajms dhe ëall Street Journal për shkrimet investigative për presidentin Donald Tramp. Dy gazetarë që janë burgosur në Mianmar për raportimin e masakrave të ndërmarra ndaj muslimanëve Rohinxha ishin pjesë e ekipit të agjencisë së lajmeve Rojters, e cila gjithashtu fitoi një çmim, por edhe përfaqësuesit e kësaj agjencie bënë të ditur nuk do të festojnë marrjen e çmimit derisa të lirohen kolegët e tyre.

Gazeta Sun Sentinel në Floridën e Jugut ak marrë cmimin e shërbimit publik për nxjerrjen në pah të dështimeve të policëve deh zyrtarve të shkollës së mesme Marjory Stoneman Douglas në adresimin e situatës para dhe pas sulmit me armë, që u ndërmorr atje në vitin e shkuar, duke rezultuar në vdekjen e 17 personave. ëashington Post ka marrë dy cmime për fotografinë gazetareske në Jemen si dhe kritikën letrare. Çmimet Pulitzer jepen që nga viti 1917 si vlerësim për arritjet në fushën e gazetarisë, letërsisë dhe muzikës, sipas dispozitave të testamentit të botuesit Xhozef Pulitzer, që administrohet nga Universiteti Kolumbia në Nju Jork. Cdo fitues merr një certifikatë si dhe 15 mijë dollarë.

VIDEO bonus:
Loading...