Ballina Bota Juan Guaidó: Opozita e Venezuelës ka takuar ushtrinë

Juan Guaidó: Opozita e Venezuelës ka takuar ushtrinë

Udhëheqësi i opozitës së Venezuelës Juan Guaido ka zhvilluar takime sekrete me ushtrinë për të fituar mbështetjen për rrëzimin e presidentit Nicolás Maduro.

Guaidó bëri zbulimin në një pjesë të opinionit të New York Times.

Udhëheqësi i opozitës u shpall president i përkohshëm më parë këtë muaj, duke nxitur një luftë të përshkallëzuar të pushtetit.

Rusia dhe Kina vazhdojnë të mbështesin Maduro, ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të Amerikës Latine e kanë njohur si president Guaido-n.

Presidenti i SHBA Donald Trump shkroi të mërkurën se ai kishte folur me Guaido dhe mbështeti “supozimin e tij historik të presidencës”, duke shkruar në twitter se “Lufta për lirinë ka filluar!”

Ndërkohë, sekretari i jashtëm i Britanisë së Madhe Jeremy Hunt pritet t’u bëjë thirrje vendeve të BE të imponojnë sanksione mbi figurat kryesore në qeverinë e Maduro të enjten, pasi foli me Guaidó të mërkurën.

Rreth tre milionë njerëz kanë ikur nga Venezuela në mes të problemeve akute ekonomike dhe ka pasur një rritje të dhunës gjatë javëve të fundit.

Protestat janë mbajtur në të gjithë vendin që kur Maduro filloi mandatin e tij të dytë më 10 janar. Ai u zgjodh vitin e kaluar gjatë një votë polemike në të cilën shumë kandidatë të opozitës u ndaluan të vraponin ose të burgoseshin.

Loading...